Women's Team Competes In Final Tune-Up Before Heps

May 1, 2005

Providence, RI-- The women's track and field team competed in the Brown Springtime Invitational today in Providence. Brown had a strong showing on the field, as well as a number of first and second place finishes on the track. The athletes used this meet as a final tune-up before the Heptagonal Championships, which are next weekend.

Junior Janea Russ (El Cajon, CA) won the pole vault in 11'5.75". Freshman Tiffany Chang (Lafeyette, CA) hit the same height, and placed second on misses. Sophomore Allison Brager (Youngstown, OH) was third (10'11.75"), and Keely Marsh (Annandale, NJ) took fifth (10'6").

Freshman Sarah Groothuis continued her success in the discus with her win today (142'8"). Senior Jennifer Donahue (Winter Park, FL) won the hammer with a throw of 164'8" after also having competed at the Penn Relays.

Junior Brittany Grovey (Hobbs, NM) won the triple jump in 40'7.75", and senior Dominique Bosa-Edwards (Las Vegas, NV) took second with a leap of 37'3.75". Senior Ashley Wall (Ellicott City, MD) placed second in the high jump (5'5"). Wall was also in her second competition of the weekend.

In the sprints, senior Fara Kitton (Bellmore, NY) won the 100mH in 14.5 seconds. Freshman Akilah King (Medford, MA) was second in the 200m (25.46).

Junior Anna Willard (Greenwood, ME) ran 4:32.23 in the 1500m, which was good for the tenth spot on Brown's all-time outdoor board. Willard was third overall, and the first collegiate finisher. Her time qualifies her to compete at ECACs.

The Bears will travel to New York next weekend to compete in the Heptagonal Championships, hosted by Columbia.

Licensed to Brown University                     Hy-Tek's Meet Manager 5/2/2005
                   Brown Springtime Invitational - 5/1/2005
                               Brown University
                                    Results

Women 100 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Jaylon White BROWN 12.58 1 2 Melanie Piccolo BOS U. 12.82 2 3 Holly Bubier URI 12.84 1 4 Destiny Woodbury URI 12.85 1 5 Caitlin Hurley URI 13.01 2 6 Lauren Hale BROWN 13.05 1 7 Michelle Morris BRYANT 13.20 2 8 Nicole Punkey ASSMP 13.45 2 9 Lauren King ASSMP 13.51 2 10 Gillian Mundry LOWELL 13.65 2 11 Pamela Thomas CC of Philladelp 13.85 3 12 Jean-Gilles Fallon URI 14.07 3 13 Margaret O'Brien SALVE 14.17 4 13 Tiffani Lanctot REGIS 14.17 3 15 Ali Velazquez BENT 14.28 4 16 Lynn Barowski HC 14.39 3 17 Ashley Nigro EMAN 14.42 4 18 Geraula St. Juste REGIS 14.44 4 19 Colleen Ferguson BENT 14.73 4 20 Kacte Gallo SALVE 14.95 3 21 Jess Delucia SALVE 15.26 5 22 Gillian Bearfield HC 15.33 5 23 Alison Brown REGIS 15.38 4 24 Zinnia Zheng REGIS 15.39 6 25 Elyse Johnson ROGWIL 15.47 6 26 Nicole Davis EMAN 15.48 5 27 Priscilla Saul REGIS 15.92 6 28 Rana Suder ASSMP 18.14 5

Women 200 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Rachel Oakes URI 25.36 1 2 Akilah King BROWN 25.46 1 3 Destiny Woodbury URI 25.73 1 4 Amber Price URI 26.24 1 5 Melanie Piccolo BOS U. 26.26 2 6 Holly Bubier URI 26.35 2 7 Lauren Hale BROWN 26.46 1 8 Nicole Punkey ASSMP 26.98 4 9 Caitlin Hurley URI 27.03 2 10 Lauren King ASSMP 27.53 4 11 Michelle Morris BRYANT 27.59 3 12 Alexandra Thomas BROWN 27.91 3 13 Amanda Carnevale Stone 27.92 4 14 Natalie Pennicooke Unattached 27.97 3 15 Denise Evers BROWN 27.98 2 16 Gillian Mundry LOWELL 27.99 2 17 Kate Dunlop URI 28.14 3 18 Sherilyn Nichols CCRI 28.17 3 19 Abby Bentel LOWELL 28.51 3 20 Jean-Gilles Fallon URI 29.00 4 21 Courtney Elderkin BRYANT 29.02 5 22 Tiffani Lanctot REGIS 29.18 4 23 Pamela Thomas CC of Philladelp 29.36 4 24 Ashley Nigro EMAN 29.60 5 25 Samantha Genatossio BRYANT 29.85 5 26 Emily Patterson ASSMP 29.88 6 27 Erin Williams Stone 29.93 5 28 Xenia Razinski BOS U. 30.03 6 29 Colleen Ferguson BENT 30.08 5 30 Geraula St. Juste REGIS 30.24 6 31 Melissa Tozeski Stone 31.21 5 32 Ricki Elysee REGIS 31.88 7 33 Jess Delucia SALVE 32.14 7 34 Zinnia Zheng REGIS 32.48 7 35 Elyse Johnson ROGWIL 33.27 8 36 Holly Vassar EMAN 33.35 7 37 Abigail Taylor ROGWIL 35.77 8 38 Christin Des Bois ROGWIL 36.29 8

Women 400 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Cheryl Scott BROWN 58.77 1 2 Natasha Barrett BROWN 58.89 1 3 Laurel Bickford URI 59.8h 2 4 Erin Doherty LOWELL 1:00.21 1 5 Natalie Pennicooke Unattached 1:00.5h 2 6 Sherilyn Nichols CCRI 1:01.0h 2 7 Kate Dunlop URI 1:01.26 3 8 Amanda Carnevale Stone 1:01.5h 2 9 Olivia Alford Brandeis 1:01.56 1 10 Brenda Philips LOWELL 1:02.1h 2 11 Kristen Lanctot REGIS 1:03.40 3 12 Kacte Gallo SALVE 1:03.42 3 13 Christine Carroll HC 1:03.80 3 14 Carolyn Cody HC 1:04.01 3 15 Megan Williams HC 1:04.06 3 16 Kerry Brassil HC 1:06.9h 2 17 Meghan Sutcliffe HC 1:09.83 4 18 Dee Robitaille SALVE 1:11.59 4 19 Holly Vassar EMAN 1:13.40 4

Women 800 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Roisin Quinn PC 2:13.84 2 Dana DeIngennis Stone 2:16.66 3 Becky Crussin BROWN 2:17.25 4 Lindsey Bomar HC 2:18.46 5 Hannah Nichols BROWN 2:19.31 6 Megan O'Shea URI 2:19.90 7 Smitz Gupta BROWN 2:20.83 8 Lindsay Post URI 2:23.14 9 Chrissy Carifio HC 2:23.78 10 Kara Plunkett HC 2:23.99 11 Katherine Robsky BOS U. 2:24.35 12 Meg Barrett Stone 2:24.36 13 Mary Kingston BOS U. 2:25.55 14 Jaclyne Manzi HC 2:25.61 15 Diana Darceniz LOWELL 2:26.21 15 Kolleen McCauley URI 2:26.21 17 Erin Moseley HC 2:26.60 18 Julie Brennan HC 2:27.11 19 Meg Bouchard BENT 2:27.37 20 Samantha Robbins BENT 2:28.47 21 Michaela Ruto LOWELL 2:30.23 22 Christina Ricciardi SALVE 2:31.26 23 Pia Flores BENT 2:31.45 24 Marie Hichey HC 2:32.27 25 Meg Munroe BENT 2:33.15 26 Annie Durfee ROGWIL 2:37.19 27 Sara Devitt HC 2:40.31 28 Holly Rosa EMAN 2:45.36 29 Amelia manderscheid WELL 2:45.82 30 Sandra Greene BRYANT 2:47.60 31 Kristen Imastato EMAN 2:50.56 32 Voni Lane REGIS 2:51.93 33 Lani Pollack CCRI 2:52.99 34 Rebecca Cowen EMAN 3:01.61 35 Elizabeth Merritt EMAN 3:05.63 36 Samantha Scola EMAN 3:15.33

Women 1500 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Deidre Byrne PC 4:21.46 2 Emer O'Shea BAA 4:22.12 3 Anna Willard BROWN 4:32.23 4 Heidi Westerling URI 4:36.03 5 Nelle Trefz PC 4:36.70 6 Smitz Gupta BROWN 4:43.79 7 Becky Crussin BROWN 4:44.45 8 Catherine Breaux PC 4:47.35 9 Julie Komosinski BROWN 4:48.83 10 Kelly Chaisson Stone 4:50.46 11 Danielle Joyce LOWELL 4:51.01 12 Elizabeth Eiseman WELL 4:51.21 13 Amanda Sousa LOWELL 4:55.2h 14 Elizabeth Corridan HC 4:56.0h 15 Lindsay LaRose WELL 4:56.5h 16 Anne Wighton BOS U. 4:57.6h 17 Madeline Harms WELL 4:58.0h 18 Courtney Klenk URI 4:58.38 19 Erin Moseley HC 4:58.4h 20 Kathleen Loughlin BROWN 5:00.99 21 Laura Snebold HC 5:01.5h 22 Andrea Newton URI 5:01.9h 23 Lauren Eyanton Stone 5:02.1h 24 Camile Stevens-Rumann Brandeis 5:03.2h 25 Bridget Black PC 5:04.0h 26 Mary Schilling Brandeis 5:05.9h 27 Linsey Cohen MERR 5:06.5h 28 Hannah Warner BOS U. 5:07.6h 29 Brenna Flynn HC 5:08.3h 30 Meg Hyland HC 5:08.6h 31 Nicole Radzik BRYANT 5:08.8h 32 Caitlin Callahan Stone 5:09.1h 33 Kate Thornton HC 5:09.4h 34 Meghan Lytle HC 5:12.6h 35 Catherine Charpentier HC 5:13.6h 36 Jen Jarvis PC 5:14.7h 37 Holly Resendes BRYANT 5:17.7h 38 Kara Tranquillo BRYANT 5:18.3h 39 Jennifer Goodwin BRYANT 5:19.9h 40 Liz Bloomer HC 5:20.2h 41 Erin Bailey CCRI 5:20.5h 42 Annie Durfee ROGWIL 5:22.7h 43 Marybeth Mc Laughlin ROGWIL 5:23.6h 44 Christine Wenthen SALVE 5:24.3h 45 Caitlin Hallquist LOWELL 5:28.4h 46 Erin Duggan HC 5:28.6h 47 Allison Cleary PC 5:29.7h 48 Kristen Bobola ASSMP 5:29.9h 49 Amie Nolan ASSMP 5:30.7h 50 Judy Crane SALVE 5:34.8h 51 Adrienne Lefebvre Unattached 5:36.3h 52 Katie Landry HC 5:37.2h 53 Sarah Kirane Unattached 5:40.4h 54 Steph Rosen BRYANT 5:40.6h 55 Carrie Gates ROGWIL 5:43.9h 56 Alison O'Brien MERR 5:44.7h 57 Michelle Buechner ROGWIL 5:46.7h 58 Amanda Lovett SALVE 5:57.6h 59 Monica McLaurin MERR 6:00.2h 60 Susan Aguiar EMAN 6:26.8h 61 Julie Catan ROGWIL 6:33.2h 62 Jackie Fazioli MERR 6:36.0h

Women 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Katie Zwarog PC 17:45.50 2 Alex Brown BROWN 17:58.91 3 Emma Sarro BROWN 18:06.59 4 Carol Geddes GBTC 18:07.07 5 Jilane Rodgers BROWN 18:34.40 6 Erin Moseley HC 18:59.75 7 Madeline Marecki BROWN 19:05.50 8 Kerry Shamley WELL 19:14.67 9 Saundra Barbosa CCRI 19:20.99 10 Anne Hird Unattached 19:33.04 11 Laura Beatty MERR 19:44.09 12 Marybeth Mc Laughlin ROGWIL 19:48.11 13 Grace Bell BENT 20:22.76 14 Anissa Vieira SALVE 20:29.47 15 Chrisstie Kapothansis HC 20:50.03 16 Emily Capurso HC 21:14.01 -- Mikie Monaghan BROWN DNF

Women 100 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Fara Kitton BROWN 14.5h 1 2 Jenn Stryska URI 15.1h 1 3 Natasha Smith Waring 16.1h 1 4 Mary Oyekoya CCRI 16.7h 1 5 Maura Williams Stone 16.9h 2 6 Adie Sprague Brandeis 17.0h 2 7 Amanda Dupuis HC 17.2h 1 8 Lindsay Jackson BOS U. 17.3h 3 9 Kerilyn Anderson HC 17.6h 1 9 Lisa Silveira SALVE 17.6h 3 11 Kelly Cassidy LOWELL 17.8h 2 11 Jen Lau WELL 17.8h 3 13 Bethany Miczek HC 18.3h 2 14 Caitlin Mayo ROGWIL 18.7h 3 15 Caitlin Moore HC 18.9h 3 16 Gillian Bearfield HC 19.8h 2 17 Dee Robitaille SALVE 23.4h 3

Women 400 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Kristin Sederholt BOS U. 1:03.39 1 2 Vicki Lopez BOS U. 1:03.87 1 3 Brooke Wolfe BROWN 1:05.45 1 4 Maura Williams Stone 1:07.54 2 5 Melanie Borodawka LOWELL 1:07.58 1 6 Joanne Petrarca URI 1:08.15 2 7 Jillian Edmunds HC 1:09.99 1 8 Jen Lau WELL 1:10.23 3 9 Erin DiVincenzo URI 1:10.53 2 10 Caitlin Moore HC 1:11.21 2 11 Lisa Silveira SALVE 1:16.77 3 12 Keelyn Blanchfield EMAN 1:20.12 3

Women 3000 Meter Steeplechase ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Katie O'Gorman HC 12:55.97 2 Suzey Ronaul SALVE 13:49.27 3 Emily Angel MERR 14:44.08

Women 4x100 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 U.R.I. 47.85 2 SALVE REGINA 54.68

Women 4x400 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 U.R.I. 4:12.33 2 U.R.I. 'B' 4:18.40 3 SALVE REGINA 4:27.76 4 BRYANT 4:33.25 5 C.C.R.I. 4:36.78 6 EMANUEL 5:08.84

Women High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Nikki Hill Clark 1.70m 5-07.00 2 Ashley Wall BROWN 1.65m 5-05.00 3 Erin Meschter BROWN 1.55m 5-01.00 4 Megan La Bella BOS U. 1.55m 5-01.00 5 Sherilyn Nichols CCRI 1.48m 4-10.25 5 Natasha Smith Waring 1.48m 4-10.25 5 Teri Silva BROWN 1.48m 4-10.25 5 Ashley Dion EMAN 1.48m 4-10.25 9 Shanna Karnachuk LOWELL 1.48m 4-10.25 9 Amanda Dupuis HC 1.48m 4-10.25 11 Meghan Mullaney HC 1.40m 4-07.00 12 Shannon Mc Henry EMAN 1.40m 4-07.00 13 Jess Hurlbut Stone 1.40m 4-07.00

Women Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Janea Russ BROWN 3.50m 11-05.75 2 Tiffany Chang BROWN 3.50m 11-05.75 3 Alison Brager BROWN 3.35m 10-11.75 4 Courtney Walls HC 3.20m 10-06.00 5 Keely Marsh BROWN 3.20m 10-06.00 6 Jenn Schwartz BOS U. 3.20m 10-06.00 7 Jessica Fallon HC 3.05m 10-00.00 8 Caitlyn Densing URI 2.75m 9-00.25 9 Mary Sanker BRYANT 2.45m 8-00.50

Women Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Brooke Wolfe BROWN 5.10m 16-08.75 2 Colleen Burbank Stone 5.06m 16-07.25 3 Camille Hazelwood BOS U. 5.04m 16-06.50 4 Gillian Mundry LOWELL 5.04m 16-06.50 5 Kerilyn Anderson HC 4.92m 16-01.75 6 Tracy Tatacco Stone 4.78m 15-08.25 7 Jordine Kimbrel NE 4.66m 15-03.50 8 Tamara Nickle EMAN 4.55m 14-11.25 9 Samantha Genatossio BRYANT 4.36m 14-03.75 10 Bethany Miczek HC 4.32m 14-02.25 -- Nicole Davis EMAN FOUL -- Emily Capehart BROWN FOUL -- Alison Brown REGIS FOUL -- Lynn Barowski HC FOUL

Women Triple Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Brittany Grovey BROWN 12.39m 40-07.75 2 Dominique Bosa-Edwards BROWN 11.37m 37-03.75 3 Megan La Bella BOS U. 10.33m 33-10.75 -- Xenia Razinski BOS U. FOUL -- Nicole Punkey ASSMP FOUL -- Tracy Tatacco Stone FOUL -- Samantha Genatossio BRYANT FOUL -- Kacte Gallo SALVE FOUL

Women Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Zara Northover Unattached 15.71m 51-06.50 2 Jenn Clark LOWELL 11.56m 37-11.25 3 Chelsea Mc Carron BROWN 11.52m 37-09.50 4 Ezechaelle Myrthil REGIS 11.26m 36-11.50 5 Nicole Staiti LOWELL 11.14m 36-06.75 6 Katie Brodeur LOWELL 11.01m 36-01.50 7 Amber Torrey BRYANT 10.41m 34-02.00 8 Jessica Sico URI 10.19m 33-05.25 9 Sarah Thornton URI 10.07m 33-00.50 10 Laura Mason EMAN 9.95m 32-07.75 11 Kathy Batchler PC 9.21m 30-02.75 12 Melissa Lisbona MERCY 9.13m 29-11.50 12 Meghan Kulesza SALVE 9.13m 29-11.50 14 Brianna Moru ASSMP 8.73m 28-07.75 15 Heather Nicotri ROGWIL 8.70m 28-06.50 16 Stephanie Gaeta SALVE 8.48m 27-10.00 17 Christin Des Bois ROGWIL 8.21m 26-11.25 18 Sandy Neubig SALVE 8.18m 26-10.00 19 Nicole Davis EMAN 7.88m 25-10.25 20 Margaret O'Brien SALVE 7.73m 25-04.50 21 Kathleen Brice EMAN 7.63m 25-00.50 22 Kayleigh Aovi SALVE 7.58m 24-10.50 23 Susan Aguiar EMAN 6.93m 22-09.00 24 Stef Webster SALVE 6.63m 21-09.00

Women Discus Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Sarah Groothuis BROWN 43.51m 142-09 2 Sarah Thornton URI 42.78m 140-04 3 Zara Northover Unattached 40.09m 131-06 4 Jill Lynch BROWN 38.38m 125-11 5 Diana Lucek URI 35.73m 117-03 6 Emma Foster PC 33.59m 110-02 7 Meghan Kulesza SALVE 32.89m 107-11 8 Amber Torrey BRYANT 32.75m 107-05 9 Laura Mason EMAN 30.42m 99-10 10 Alaina Ramsey BOS U. 28.62m 93-11 11 Megan Driscoll HC 27.37m 89-09 12 Sarah Miller BOS U. 27.03m 88-08 13 Theresa D'Aquila HC 23.96m 78-07 14 Jacqui Ward BOS U. 23.87m 78-04 15 Heather Clay BRYANT 22.93m 75-03 16 Ursiline Fox ASSMP 22.62m 74-02 17 Kathleen Brice EMAN 21.66m 71-01 18 Margaret O'Brien SALVE 19.81m 65-00 19 Lisa Cohen SALVE 16.87m 55-04 -- Jessica Sico URI FOUL

Women Hammer Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Jon Donahue BROWN 50.21m 164-09 2 Chrissy Bizon URI 49.84m 163-06 3 Jasmine Jennings CCRI 48.82m 160-02 4 Amber Torrey BRYANT 45.88m 150-06 5 Diana Lucek URI 43.56m 142-11 6 Alaina Ramsey BOS U. 43.42m 142-05 7 Katie Brodeur LOWELL 43.41m 142-05 8 Rebekah Conway BOS U. 41.62m 136-06 9 Kristen Hine URI 41.28m 135-05 10 Rebecca Cole HC 36.07m 118-04 11 Sarah Thornton URI 35.11m 115-02 12 Nicole Staiti LOWELL 31.45m 103-02 13 Heather Clay BRYANT 28.39m 93-02 14 Jessica Sico URI 28.18m 92-05 15 Katie Barfield LOWELL 23.93m 78-06 16 Rose Lotocky ASSMP 23.40m 76-09 17 Stephanie Gaeta SALVE 22.72m 74-06 18 Kayleigh Aovi SALVE 18.96m 62-02 19 Lisa Cohen SALVE 14.31m 46-11 -- Liz Lima BOS U. FOUL -- Katie Guerra Unattached FOUL -- Megan Driscoll HC FOUL -- Sarah Groothuis BROWN FOUL

Women Javelin Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Kateema Riette Unattached 48.23m 158-03 2 Dana Hoffman URI 34.88m 114-05 3 Kathleen Chen BOS U. 34.49m 113-02 4 Kristen Calamita URI 34.37m 112-09 5 Meg Munroe BENT 32.85m 107-09 6 Heather Nicotri ROGWIL 28.25m 92-08 7 Laura Mason EMAN 27.94m 91-08 8 Jean-Gilles Fallon URI 27.25m 89-05 9 Bethany Miczek HC 27.06m 88-09 10 Caitlin Mayo ROGWIL 26.81m 87-11 11 Theresa D'Aquila HC 26.55m 87-01 12 Ursiline Fox ASSMP 26.51m 87-00 13 Lauren Cavalier REGIS 24.08m 79-00 14 Sandy Neubig SALVE 22.00m 72-02 15 Heather Clay BRYANT 21.85m 71-08 16 Kerilyn Anderson HC 21.39m 70-02 17 Lisa Cohen SALVE 21.23m 69-08 -- Stef Webster SALVE FOUL -- Katie Barfield LOWELL FOUL