Marker, Muniz Place for Wrestling at F&M Open

Marker, Muniz Place for Wrestling at F&M Open

LANCASTER, Pa. – Junior Augustus Marker finished in fourth place in the 197-pound weight class, and sophomore Richard Muniz came in sixth place at 165 pounds as Brown University wrestling gained two place winners at the David H. Lehman Franklin & Marshall Open at Schnader Field House on Saturday.

Marker (Castle Rock, Colo.) won five bouts in the wrestle-back bracket, including three victories via pin, to earn a spot in the third-place bout where he fell to Tristan Sponseller of Lock Haven.

After dropping his first bout to Harvard's Josh Popple, Marker topped Messiah's Kyle Koser (Fall 5:37), Franklin & Marshall's Antonio Pelusi (Fall 4:35), Notre Dame College's Garrett Linton (9-8), Navy's Lukas Schaeffer (5-3 in sudden victory), and F&M's Charles Kerkesner (Fall 2:48).

Muniz (Corona, Calif.) gained three straight victories to advance to the semifinal round, falling to Lock Haven's Kyle Bova prior to taking a medical forfeit in the fifth-place bout. He began his day with a 4-0 triumph over Austin Barley of York College before taking wins over Kutztown's Brandon Parker, 8-7, and Virginia's Garrett Peppelman via medical forfeit.

Sophomore William McDonald (Carson City, Nev.) and freshman Michael Russo (Jersey City, N.J.) each earned three victories on the day at 125 and 149 pounds respectively while freshman Zeke Salvo (Baltimore, Md.) picked up two wins at 133 pounds.

Freshman Jimmy Bell (Greenwich, Conn.), sophomore Galloway Thurston (St. Igance, Mich.), and senior Sebastien Levin (Amenia, N.Y.) snagged a win apiece at 141, 165, and 197 lbs. respectively.

Next, Brown begins the dual meet portion of its schedule on Jan. 10 with meets at Cal Poly at 4 p.m. EST and at CSU Bakersfield at 9:30 p.m. EST.

Brown Results:

125 Pounds 

Michael Russo (3-2)
Defeats Jon Haas (Bloomsburg, Unattached), 4-2
Connor Sheehan (Millersville Univ.) defeats Russo, 11-8
Defeats Dante Steffenino (Shippensburg Univ.), 6-0
Defeats Lake Laughman (York College), 7-1
Jake Field (Lock Haven) defeats Russo, 6-5 

133 Pounds

Zeke Salvo (2-2)
Defeats Joseph Davis (Pitt Johnstown) by major decision, 9-0
Zach Ulerick (Kutztown, Unattached) defeats Salvo, 10-7
Defeats William Boyd (Shippensburg Univ.), Fall 6:57
Emilio Saavedra (Old Dominion) defeats Salvo, 4-2

141 Pounds 

Jimmy Bell (1-2)
Thomas Nulty (Millersville) defeats Bell by major decision, 11-2
Defeats Nathan Colley (York College), 7-5
Douglas Mele (Millersville) defeats Bell, 5-3

149 Pounds 

William McDonald (3-2)
Cole Landowski (Pitt Johnstown) defeats McDonald, 5-4
Defeats Blake Cohen (Cortlandt) by technical fall, 15-0
Defeats Austin Harry (Army), 8-2
Defeats Daniel Sanchez (Maryland), 5-3
Nick Stager (Harvard) defeats McDonald, 4-3 (TB-2)

165 Pounds 

Galloway Thurston (1-2)
Defeats Ryan Dougherty (Bloomsburg Univ.), 7-3
Aaron McKinney (Lock Haven) defeats Thurston, 4-3
Quinton Hiles (Penn) defeats Thurston, medical forfeit 4:08 

Ahmed Elsayed (0-2)
Inan Sikel (Maryland) defeats Elsayed by major decision, 10-0
Derek Beitz (Messiah College) defeats Elsayed, Fall 4:47 

L.J. Remillard (0-2)
Kyle Bova (Lock Haven) defeats Remillard, 5-1
Jake Henson (Virginia) defeats Remillard, 6-4 (SV-1)

Richard Muniz (3-2, 6th Place)
Defeats Austin Barley (York College), 4-0
Defeats Brandon Parker (Kutztown), 8-7
Defeats Garrett Peppelman (Virginia), medical forfeit
Kyle Bova (Lock Haven) defeats Muniz, Fall 6:11 (semifinals)
Zak DePasquale (Virginia) defeats Muniz, medical forfeit (fifth-place bout) 

184 Pounds

Josh Durso-Finley (0-2)
Scott Gibbons (Princeton) defeats Durso-Finley by major decision, 10-1
Logan Kirby (Harvard) defeats Durso-Finley by major decision, 10-1

197 Pounds 

Sebastien Levin (1-2)
Defeats Lukas Schaeffer (Navy), 3-1
Ian Baker (Princeton) defeats Levin, Fall 6:19
Josh Popple (Harvard) defeats Levin, Fall 5:48 

Augustus Marker (5-2, 4th Place)
Josh Popple (Harvard) defeats Marker, 7-3
Defeats Kyle Koser (Messiah College), Fall 5:37
Defeats Antonio Pelusi (Franklin & Marshall), Fall 4:35
Defeats Garrett Linton (Notre Dame College), 9-8
Defeats Lukas Schaeffer (Navy), 5-3 (SV-1)
Defeats Charles Kerkesner (Franklin & Marshall), Fall 2:48
Tristan Sponseller (Lock Haven) defeats Marker, Fall 2:25 (third-place bout)