Staudenmayer Top Performer for Brown Wrestling at Cliff Keen Invitational

Staudenmayer Top Performer for Brown Wrestling at Cliff Keen Invitational

LAS VEGAS, Nev. – Sophomore Justin Staudenmayer finished in fourth place in the 157-pound weight class, and senior Ophir Bernstein came in sixth at 184 pounds as Brown University wrestling concluded competition at the two-day 33rd Annual Cliff Keen Invitational at the Las Vegas Convention Center on Saturday.

Staudenmayer (Plymouth Meeting, Pa.), seeded seventh and ranked 20th in the country at 157 pounds, began his day two run with a 4-1 victory over No. 25 Northern Iowa's Jarrett Jensen. Next, he advanced past Oregon State's Alex Elder, 8-3.

Staudenmayer won his third consecutive match with a triumph over No. 5 seed Russell Parsons of Army, 4-1, before dropping a 3-1 decision to third-seeded and eighth-ranked Anthony Perrotti of Rutgers in the third-place bout.

Bernstein (Allen, Texas), seeded sixth and ranked 12th in the nation at 184 pounds, opened his day with a win over Zack Hernandez of Columbia, 7-3. He followed that with an 11-10 victory over No. 17-ranked Timothy Dudley of No. 11 Nebraska.

Bernstein who finished third at 184 at last year's event, then pushed top-seeded and No. 1-ranked Gabriel Dean of No. 4 Cornell in an eventual 11-8 setback. No. 8 seed and 15th-ranked Brett Pfarr of No. 1 Minnesota downed Bernstein in the fifth-place bout, 8-3.

As a team, the Bears finished 20th out of 37 scoring teams with 35.5 points.

Next, Brown returns to competition at the Midlands Championships in Evanston, Ill., from Dec. 29-30.

Friday Recap

Bernstein and Staudenmayer each advanced to the quarterfinal round of their respective weight classes to lead Brown at the star-studded Cliff Keen Invitational on Friday.

The Bears competed against entrants from 38 other teams on the first day of the event – one of the strongest fields outside the NCAA Championships. Eleven of the nation's top 25 teams and eight of the country's top 15 programs, according to Intermat's Tournament Rankings, sent representatives to the tournament.

Bernstein, seeded sixth and ranked 12th in the nation at 184 pounds, defeated Mathew Irick of Indiana, 6-2, in his first bout of the day. In his second bout, he pinned No. 11 seed Austin Gabel of Virginia Tech in a sudden-victory period at 7:56. He absorbed an 11-7 setback to third-seeded and seventh-ranked Blake Stauffer of Arizona State in the quarterfinals.

Staudenmayer, seeded seventh and ranked 20th in the country at 157 pounds beat No. 12 Iowa State's Daniel Woiwor, 10-3, to open competition. He followed that with a 9-0 major-decision victory over American's John Boyle before falling to second-seeded and second-ranked James Green of No. 11 Nebraska via major decision, 15-5, in the quarterfinals.

Sophomore Richard Muniz (Corona, Calif.) posted two victories in the 165-pound weight class. He defeated Brad Mutchkin of American, 2-0, in the first round and topped Ethan Orr of Rutgers, 3-2.

Seniors Billy Watterson (Pound Ridge, N.Y.) and Ricky McDonald (Carson City, Nev.), junior Anthony Finocchiaro (Canastota, N.Y.), and sophomore Steven Galiardo (Chicago, Ill.) each won one bout with McDonald logging a pin in 2:19 against Arizona State's Raymond Waters, and Finochiarro earning a win through major decision.

Upon the completion of its bouts for the day, the Bears stood in a tie for 24th out of 37 scoring teams with 18 points.

Brown will conclude competition at the Cliff Keen Invitational tomorrow with Bernstein and Staudenmayer competing in consolation action.

Team Standings:

1.) Minnesota – 146
2.) Ohio State – 120
3.) Virginia Tech – 110
4.) Iowa State – 106
5.) Cornell – 93.5
6.) Nebraska – 89
7.) Michigan – 85
8.) Virginia – 73
9.) NC State – 62
10.) Oregon State – 56
11.) Rutgers – 54
12.) Indiana – 51.5
13.) North Dakota State – 49.5
14.) Northern Iowa – 48.5
15.) Northern Colorado – 47.5
16.) West Virginia – 44
17.) Arizona State – 41
18.) Boise State – 39.5
19.) Cal State Bakersfield – 37.5
20.) Brown – 35.5
21.) The Citadel – 34
22.) Air Force – 33
23.) Army – 30.5
24.) Hofstra – 27.5
25.) Bucknell – 27
26.) Navy – 26
27.) Columbia – 24.5
28.) Western State Colorado – 24
29.) Utah Valley – 19
30.) Harvard – 13.5
31.) American – 13
32.) San Francisco State – 10
34.) Chartiers Valley – 9
35.) North Idaho College – 7.5
36.) Grand Canyon – 4
37.) Western Wyoming College – 1 

Brown Results:

125 Pounds

Billy Watterson
No. 7 seed/No. 12-ranked Joshua Rodriguez (North Dakota St.) defeats Watterson by major decision, 15-7
Defeats Brant Leadbeter (Navy), 11-4
Conor Youtsey (Michigan) defeats Watterson, 4-1 

133 Pounds

Zeke Salvo
Kyle Giva (North Dakota St.) defeats Salvo, 10-4
Jordan Gurrola (San Francisco St.) defeat Salvo by major decision, 10-2 

141 Pounds

Anthony Finocchiaro
Dante Rodriguez (No. 12 Iowa State) defeats Finocchiaro by major decision, 13-2
Defeats Leandro Arias (Nebraska-Kearney) by major decision, 19-7
Devin Reynolds (Oregon State) defeats Finocchiaro, 6-3 

149 Pounds

Steven Galiardo
No. 9 seed Jake Short (No. 1 Minnesota) defeats Galiardo, 3-1 (SV)
Defeats Joe Randazzo (Indiana), 9-3
Justin Arthur (No. 11 Nebraska) defeats Galiardo, 7-2 

157 Pounds

No. 7 Seed/No. 20-ranked Justin Staudenmayer
Defeats Daniel Woiwor (No. 12 Iowa State), 10-3
Defeats No. 10 seed John Boyle (American) by major decision, 9-0
No. 2 seed/No. 2-ranked James Green (No. 11 Nebraska) defeats Staudenmayer by major decision, 15-5 (Quarterfinals)
Defeats Jarrett Jensen (No. 25 Northern Iowa), 4-1
Defeats Alex Elder (Oregon State), 8-3
Defeats No. 5 seed Russell Parsons (Army), 4-1
No. 3 seed/No. 8-ranked Anthony Perrotti (Rutgers) defeats Staudenmayer, 3-1 (Third-Place Bout) 

165 Pounds

Richard Muniz
Defeats Brad Mutchnik (American), 2-0
No. 5 seed/No. 12-ranked Cooper Moore (No. 25 Northern Iowa) defeats Muniz, Fall 6:20
Defeats Ethan Orr (Rutgers), 3-2
Max Rohskopf (No. 20 NC State) defeats Muniz, 4-1 

174 Pounds

Ricky McDonald
No. 4 seed/No. 8-ranked Bryce Hammond (Cal State Bakersfield) defeats McDonald, 7-6
Defeats Raymond Waters (Arizona State), Fall 2:19
Kurtis Julson (North Dakota State) defeats McDonald, 7-4 

184 Pounds

No. 6 Seed/No. 12-ranked Ophir Bernstein – Sixth Place
Defeats Mathew Irick (Indiana), 6-2
Defeats No. 11 seed Austin Gabel (Virginia Tech), Fall 7:56 (SV)
No. 3 seed/No. 7-ranked Blake Stauffer (Arizona State) defeats Bernstein, 11-7, (Quarterfinals)
Defeats Zack Hernandez (Columbia), 7-3
Defeats No. 17-ranked Timothy Dudley (No. 11 Nebraska), 11-10
No. 1 seed/No. 1-ranked Gabriel Dean (Cornell) defeats Bernstein, 11-8
No. 8 seed/No. 15-ranked Brett Pfarr (No.1 Minnesota) defeats Bernstein, 8-3 (Fifth-Place Bout) 

197 Pounds

Sebastien Levin
No. 5 seed/No. 18-ranked Jace Bennett (No. 4 Cornell) defeats Levin, Fall 0:49
Paul Rands (Navy) defeats Levin by major decision, 16-4