December 31, 2013

Wrestling Finishes 14th at Midlands, Bernstein Takes Fourth at 184

EVANSTON, Ill. – The Brown wrestling team finished in 14th place out of 47 teams at the conclusion of the 51st Ken Kraft Midlands Championships at Northwestern University on Monday. The second day of action saw junior Ophir Bernstein (Allen, Texas) turn in the Bears' top performance with a fourth place finish in the 184 pound weight class. Brown accumulated 29.5 points, trailed Ivy League rival Columbia by just two places in the overall standings and finished ahead of Princeton (28th) and Harvard (29th).

After rolling into the semifinals with four straight wins on Sunday, Bernstein fell 8-2 to top-seeded Ethen Lofthouse of Iowa, the nation's second ranked grappler at 184. Brown's junior tri-captain then defeated seventh-seeded Sam Brooks, 10-8, to advance to the third place match, but surrendered to third-seeded Nate Brown, 6-1, to take home fourth place honors.

Brown begins the New Year at the Franklin & Marshall Open on Saturday, Jan. 4.

 

125

Billy Watterson (Unattched)

Defeated Billy Rappo (Maryland), 3-2

Defeated by (4) Thomas Gilman (Iowa), 14-4

Defeated Dominic Olivieri (Illinois), Forfeit

Defeated Mike Fuenffinger (Augsburg), Forfeit

Defeated by Sean Boyle (Michigan), 9-0

 

133

Anthony Finocchiaro

Defeated by Chris Caton (Indiana), 16-6

Defeated by (9) #19 Dom Malone (Northwestern), 12-0

 

149

Cortlandt Choate

Defeated Connor Sutton (Columbia), 7-4

Defeated by (8) Jake Short (UN-Minnesota), 6-1

Defeated by Curt Delia (Rider), 11-3

 

Steven Galiardo

Pinned by (2) Darrion Caldwell (RAW 24), 0:53

Pinned Trevor Willson (Utah Valley), 1:20

Defeated by Frank Goodwin (Maryland), 6-1

 

157

Justin Staudenmayer

Defeated Zach Witte (Northern Iowa), 3-1

Defeated Robert Coukos (Northwestern), T1.5;17-0;4:51

Defeated by (2) Nick Brascetta (UN-Virginia Tech), 12-4

Defeated Will Keeter (Augsburg), 2-0

Defeated by (7) Markus Sheidel (Columbia), 4-3

 

174

Ricky McDonald

Pinned by (7) Brock Gutches (Southern Oregon), 1:40

Defeated Eric Morris (Harvard), Forfeit

Defeated (4) #15 Bryce Hammond (CSU Bakersfield), Forfeit

Defeated by Alex Meyer (Iowa), 1-0

 

184

(5) #14 Ophir Bernstein – 4th Place

Pinned Sean Pollock (CSU-Bake), 1:55

Defeated Jake Turk (UN-South Dakota State), 12-3

Defeated (12) Kurt Julson (North Dakota State), 12-3

Defeated (4) #10 Vic Avery (Edinboro), 9-3

Defeated by (1) #2 Ethen Lofthouse (Iowa), 8-2

Defeated (7) Sam Brooks (Iowa), 10-8

Defeated by (3) Nate Brown (UN-Lehigh), 6-1