Men's Track Team Competes at Home

May. 1, 2005

Providence, RI -

The men competed in a last chance tune-up before the Heptagonal Championships today at the Brown Springtime Invitational.

Senior co-captain Patrick Tarpy (Yarmouth, ME) led the charge, taking second in the 1500 and posting a NCAA Regionals qualifying mark of 3:44.89. The time was good for a 2-second personal best and ranks him fourth all-time for Brown. Tarpy also hit the NCAA Regional mark earlier in the season for the 5,000-meter run.

Sophomore Grant Bowen (Plainwell, MI) and frosh Brian Zubradt went 1-2 in the pole vault, as each cleared 15-1.

Senior Dallas Dissmore (Princeton, NJ) took second in the 400-meter run, clocking 48.53. Sophomore Christian Tabib took second overall in the 400-meter hurdles despite racing in the unseeded heat. His time of 55.01 is a new personal best. Frosh Will Bernitsky (Albuquerque, NM) tied his personal best of 55.26 to take third.

The throws squad took advantage of the home crowd and had solid performances across the board. Junior co-captain Jake Golenor (Redding, CA) threw the discus and shot put, hitting 166-11 and 53-10.5, respectively. His performances were good to take second in both events. Sophomore Paul Rosiak (Woodridge, NJ) won the javelin, throwing 192-5 and junior Hugh Murphy (Baldwin City, KS) took runner-up with 189-5. Freshman Mathieu Frankel (Newton, MA) took third in the shot put at 51-0.75. Junior Kent Walls (Beckley, WV)took third in both the hammer throw and discus, hitting 163-1 and 160-4. Frosh Johnathon Reid (Rumford, RI) added to the throws' depth, taking fifth with his 155-10 personal best in the hammer.

The Bears compete next on May 7 and 8 at the Heptagonal Championships, hosted by Columbia in New York City.

Licensed to Brown University                     Hy-Tek's Meet Manager 5/1/2005
                   Brown Springtime Invitational - 5/1/2005
                               Brown University
                                    Results

Men 100 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Vinnie Williams Stone 11.02 1 2 Hafiz Greigre BRYANT 11.02 1 3 Lawrence Aidoo LOWELL 11.17 1 4 Daniel Kwarteng BRYANT 11.35 2 5 Andre Shreeves Boston TC 11.39 1 6 Emanuel Martin CC of Philladelp 11.51 1 7 david Weinstein Brandeis 11.60 1 8 Norman Yang BROWN 11.61 2 9 Darren Stineman BENT 11.77 3 10 Danny Richter Stone 11.98 3 11 Danaytz Gant BENT 12.02 2 12 Lanare Oyedotun BRYANT 12.12 4 13 Ernest Baah BRYANT 12.15 3 14 Casey Vallot EMAN 12.25 4 15 William Dimauro HC 12.26 2 16 Pooma Dharmasena BRYANT 12.34 4 17 Maurice Rogers CCRI 12.42 3 18 Nick Mante CCRI 12.49 3 19 nnamdi Onobogu BRYANT 12.51 4 20 Nick Audet CCRI 12.67 4 21 Gharis Abduljssmi GBTC 12.80 5 22 Brian York BENT 12.87 3 23 Brett Adell EMAN 13.88 5 24 Ben Kelly EMAN 13.96 5 25 Muhammed Carew Unattached 14.43 5 26 Ryan Bringhurse EMAN 14.49 5

Men 200 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Ryan Leger LOWELL 22.22 2 2 Hafiz Greigre BRYANT 22.26 1 3 Vinnie Williams Stone 22.42 1 4 Luke Renick BROWN 22.76 1 5 david Weinstein Brandeis 22.78 2 6 Emanuel Martin CC of Philladelp 22.85 2 7 Cyrus Newbegin LOWELL 22.92 1 8 Erik Hamilton LOWELL 23.20 1 9 Norman Yang BROWN 23.23 2 10 Daniel Kwarteng BRYANT 23.42 3 11 Darren Stineman BENT 23.67 3 12 Ryan Mc Carthy BENT 23.74 2 13 Lanare Oyedotun BRYANT 24.38 4 14 Nick Mante CCRI 24.43 4 15 Jeff Hedberg BRYANT 24.54 4 16 Maurice Rogers CCRI 24.65 3 17 Pooma Dharmasena BRYANT 24.68 5 18 William Dimauro HC 24.73 3 19 Andrew Dorasario HC 24.96 5 20 nnamdi Onobogu BRYANT 25.02 4 21 Nick Audet CCRI 25.33 3 22 Gharis Abduljssmi GBTC 26.17 5 23 Ben Kelly EMAN 27.38 5 24 Ryan Bringhurse EMAN 29.58 5

Men 400 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Ryan Leger LOWELL 48.43 1 2 Dallas Dissmore BROWN 48.53 1 3 Bryan Stenquist LOWELL 49.91 1 4 Paul Viggiano Stone 50.40 2 5 Eldridge Gilbert BROWN 50.65 1 6 James Lourenco PC 50.66 1 7 Gary Miller CC of Philladelp 50.82 2 8 Machel Charles Brandeis 51.26 2 9 Ryan Young BROWN 51.33 3 10 Joe Brennan BRYANT 51.38 2 11 Jeff Destiho LOWELL 51.58 2 12 Tom Woods Stone 51.79 2 13 james Anacone BRYANT 52.20 3 14 Steve Salas Brandeis 52.25 3 15 Eric Estrada CCRI 52.35 3 16 Kevin Wolfe Stone 52.39 3 17 Alex Ramirez BROWN 53.75 4 18 Lance Llewellyn CCRI 54.12 4 19 Nolan McKinnon LOWELL 54.82 4 20 Martin Thonagel BENT 57.97 4

Men 800 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Ryan Parker Brandeis 1:54.41 2 Fran Guardabascio Stone 1:55.17 3 Pat Molloy Unattached 1:55.91 4 Keith Gill Stone 1:56.07 5 Matt Licari PC 1:56.19 6 Anthony Vitale BENT 1:57.11 7 Erick Colon LOWELL 1:58.34 8 Jim Dugan ROGWIL 1:58.63 9 Geff Fauchet Brandeis 1:58.71 10 Chris McDermott PC 1:58.77 11 James Clifford HC 1:58.81 12 Stephen Ramirez BENT 1:59.11 13 Tom Geer PC 1:59.37 14 Tom Barek Unattached 2:00.08 15 Ron Lutkus LOWELL 2:00.37 16 Dan Suher Brandeis 2:00.74 17 Patrick Clifford HC 2:00.76 18 Ryan Moore Unattached 2:01.18 19 Chris leonard BENT 2:01.84 20 John Nieskins HC 2:02.28 21 Jason Evans BENT 2:02.29 22 Corey Chapman BRYANT 2:02.34 23 Mike Lofrumento BENT 2:03.01 24 Tim Murphy HC 2:03.59 25 miguel Reyes MERCY 2:04.31 26 Billy Avantis ASSMP 2:04.46 27 Joe Hannon CCRI 2:05.40 28 Matt Hickey EMAN 2:05.62 29 T.J. Griffis EMAN 2:06.19 30 Chris Rich Stone 2:06.29 31 Sean Murphy HC 2:06.39 32 Carlos Escobar EMAN 2:10.51 33 Dennis Gutierez MERCY 2:11.49 34 Brian Clark ROGWIL 2:12.17 35 Eric Haywood BRYANT 2:13.31 36 Patrick Chviruk EMAN 2:29.05

Men 1500 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Max Smith PC 3:43.96 2 Pat Tarpy BROWN 3:44.89 3 Liam Reale PC 3:48.00 4 Jordan Kinley BROWN 3:55.47 5 Ari Zamir BROWN 3:55.87 6 Nick Weidman PC 3:55.94 7 Jeff Paterno Reebok 3:55.95 8 Eamon Quick BROWN 3:56.18 9 Dickie Gerry Stone 3:56.50 10 Neil Hamel BROWN 3:57.04 11 Jushar Gurjal BROWN 4:00.18 12 Nick Sarro BROWN 4:00.77 13 Nate Jenkins Unattached 4:01.94 14 Kevin Alliette Unattached 4:03.19 15 John Nieskins HC 4:03.51 16 Aaron Skolnik Brandeis 4:03.89 17 Khalid Abdi Unattached 4:06.09 18 Tim Cendon Brandeis 4:07.38 19 Caleb Paul BRYANT 4:08.36 20 Kevin Donovan BENT 4:10.04 21 Joe Ryan Stone 4:11.68 22 Mike Piche BROWN 4:12.98 23 Carlos Escobar EMAN 4:13.87 24 Steve Barone BRYANT 4:16.57 25 Chris Farrell CCRI 4:17.26 26 Bruce Nicky LOWELL 4:18.75 27 Dan Giacalone BRYANT 4:20.57 28 Greg Ahnrud ASSMP 4:23.01 29 John Ortolani HC 4:24.78 30 ed Murray MERCY 4:25.97 31 Adam Evans BENT 4:28.35 32 Keith Jobin CCRI 4:29.00 33 John Kelly MERR 4:29.44 34 Steve Salisbury Unattached 4:29.59 35 Andrew Holmes BRYANT 4:32.41 -- Martin Fagan PC DNF -- Ozzie Myers BROWN DNF -- Owen Washburn BROWN DNF

Men 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Mark Carroll Adidas 13:57.84 2 Anthony Gallo Unattached 14:55.32 3 Nick Neely BROWN 15:19.16 4 Pat Clark BROWN 15:21.41 5 Ryan Graddy BROWN 15:22.05 6 Matt Kinback PC 15:22.86 7 Jacob Nettleson BROWN 15:24.52 8 Ben Pollock PC 15:38.13 9 Jared Nelson BRYANT 16:29.75 10 Jeff Britton BRYANT 16:30.97 11 Michael Shaw HC 16:33.47 12 Craig Fountain BROWN 16:36.83 13 Tristan Osttronic BENT 16:59.56 14 Chris Goffredo ROGWIL 19:10.09

Men 110 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Jamil McClintock BROWN 15.04 1 2 Brian Hulse BROWN 15.25 1 3 Jahmone Duhaney LOWELL 15.63 2 4 Jeff Meehan LOWELL 16.10 2 5 Brandon Beion ASSMP 16.16 2 6 Alex Ramirez BROWN 16.21 1 7 Karsten Stammen Unattached 16.51 1 8 Robert Allen EMAN 16.67 1 9 Chris Bier HC 17.16 1 10 Nick Balistri BRYANT 17.24 2 11 Matt Cutler BRYANT 17.54 3 12 Jonayhan Lopez-Pitts BRYANT 17.58 3 -- Andrew Thornton Stone DQ 2

Men 400 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Jahmone Duhaney LOWELL 52.82 1 2 Christian Tabib BROWN 55.01 2 3 Will Bernitsky BROWN 55.26 1 4 Jeff Meehan LOWELL 55.36 1 5 Justin Dalton CCRI 55.56 2 6 Brandon Beion ASSMP 55.88 2 7 Jose Ramirez BROWN 57.43 2 8 Rob Fernandez LOWELL 58.05 2 9 Michael Thunauer EMAN 1:02.19 3 10 Nick Balistri BRYANT 1:03.41 3 11 Chris Gaudet BRYANT 1:07.44 3

Men 3000 Meter Steeplechase ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Pat Guidera PC 9:27.97 2 Derek Griest Unattached 10:18.36 3 Sam Siegel Brandeis 10:19.24 4 Cameron Bellao MERR 11:07.20 5 Nick Michenzi ROGWIL 13:27.29

Men 4x100 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 UMASS LOWELL 41.78 2 BRYANT 42.82 3 C.C.R.I. 44.61

Men 4x400 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Stonehill 3:26.32 2 C.C.R.I. 3:30.97 3 BRYANT 3:32.58 4 EMANUEL 3:43.76 5 BRYANT 'B' 3:52.48

Men High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Jaimaill Munir CCRI 1.81m 5-11.25 2 Dante Lopardo CCRI 1.76m 5-09.25 3 Jeff Hedberg BRYANT 1.71m 5-07.25 4 Terry Young LOWELL 1.71m 5-07.25 -- Greg Giordino PC NH -- Pat Biggins ASSMP NH -- David Wasserman Stone NH -- Mike Yukna BRYANT NH

Men Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Grant Bowen BROWN 4.60m 15-01.00 2 Brian Zubradt BROWN 4.60m 15-01.00 3 Mke Shaw LOWELL 4.45m 14-07.25 4 Kyle Mason BRYANT 3.70m 12-01.50 5 Rob Schneider BRYANT 3.70m 12-01.50 6 Jozef Gallot BRYANT 3.40m 11-01.75 7 Ryan Joyce ROGWIL 3.10m 10-02.00 -- Wally Sacco LOWELL NH -- Matt Jaffa BROWN NH -- Zach Jaffa BROWN NH

Men Long Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Ray Smith Unattached 7.06m 23-02.00 2 Adam Standley BROWN 6.65m 21-10.00 3 Dallas Lynch BRYANT 6.63m 21-09.00 4 Jose Ramirez BROWN 6.58m 21-07.25 5 Deshaun Mars BROWN 6.49m 21-03.50 6 Armand Hodge PC 6.35m 20-10.00 7 Wally Sacco LOWELL 6.30m 20-08.00 8 Robert Allen EMAN 6.20m 20-04.25 9 Karsten Stammen Unattached 6.12m 20-01.00 10 Danny Richter Stone 5.84m 19-02.00 11 Jonayhan Lopez-Pitts BRYANT 5.45m 17-10.75 12 Jon Richards BRYANT 5.40m 17-08.75 13 Dan Ryan HC 5.39m 17-08.25 14 Casey Vallot EMAN 5.19m 17-00.50 15 Schadrad St Louis MERCY 5.03m 16-06.00

Men Triple Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Ikenna Achilihu BROWN 14.13m 46-04.25 2 jeff Backstrom Unattached 13.37m 43-10.50 3 Dallas Lynch BRYANT 13.34m 43-09.25 4 Wally Sacco LOWELL 12.56m 41-02.50 5 Schadrad St Louis MERCY 12.05m 39-06.50 6 Pat McGuire HC 12.04m 39-06.00 7 David Wasserman Stone 11.65m 38-02.75 8 Jon Richards BRYANT 11.63m 38-02.00 9 Jonayhan Lopez-Pitts BRYANT 11.39m 37-04.50 10 Mke Shaw LOWELL 11.36m 37-03.25 11 Pat Biggins ASSMP 11.01m 36-01.50 -- Dan Wheeler Stone ND -- Dan Ryan HC ND -- Terry Young LOWELL ND

Men Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Derek Anderson Unattached 17.88m 58-08.00 2 Jake Czolenor BROWN 16.42m 53-10.50 3 Mat Frankel BROWN 15.56m 51-00.75 4 Mike Davis LOWELL 14.58m 47-10.00 5 Rocky LaFort LOWELL 14.31m 46-11.50 6 Joe Kowalcek ASSMP 14.06m 46-01.50 7 Mike Nessalla BRYANT 11.67m 38-03.50 8 James Damiano ROGWIL 11.47m 37-07.75 9 Steve Mills Unattached 10.89m 35-08.75 10 Alex Igachuck HC 10.55m 34-07.50 11 Robert Doyle ASSMP 10.09m 33-01.25 12 Steve Virgillo HC 9.84m 32-03.50 13 Nick Carr HC 8.75m 28-08.50

Men Discus Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Derek Anderson Unattached 58.66m 192-05 2 Jake Czolenor BROWN 50.89m 166-11 3 Kent Walls BROWN 48.91m 160-05 4 Joe Kowalcek ASSMP 43.27m 141-11 5 Mike Nessalla BRYANT 42.78m 140-04 6 Hugh Murphy BROWN 41.59m 136-05 7 Mike Davis LOWELL 40.07m 131-05 8 Michael bernardo Unattached 39.96m 131-01 9 Kai Brown BROWN 39.73m 130-04 10 Jon caruana BENT 36.22m 118-10 11 kevin Chan BENT 35.26m 115-08 12 Steve Mills Unattached 35.19m 115-05 13 Steve Virgillo HC 34.56m 113-05 14 Alex Igachuck HC 34.50m 113-02 15 Steve Laney HC 33.96m 111-05 16 Matt Cutler BRYANT 33.79m 110-10 17 James Damiano ROGWIL 31.40m 103-00 18 Paul Bakula BENT 28.82m 94-07 19 Brad Bouianger ASSMP 28.58m 93-09

Men Hammer Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Michael bernardo Unattached 51.18m 167-11 2 Nick Carr HC 49.82m 163-05 3 Kent Walls BROWN 49.71m 163-01 4 Kevin Sullivan Unattached 48.09m 157-09 5 jon Reid BROWN 47.50m 155-10 6 Anthony Hengrasmy Unattached 47.05m 154-04 7 Russ Miranda Stone 45.38m 148-11 8 Mike Dolan CCRI 40.76m 133-09 9 Steve Laney HC 36.06m 118-04 10 Alex Igachuck HC 35.44m 116-03 11 Sam Hutchins HC 33.02m 108-04 -- Mike Nessalla BRYANT ND

Men Javelin Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Paul Rosink BROWN 58.66m 192-05 2 Hugh Murphy BROWN 57.75m 189-06 3 Nathaniel Couture HC 56.26m 184-07 4 Peter Maitland BOS U. 54.58m 179-01 5 Andy Beatman BOS U. 49.78m 163-04 6 Brandon Beion ASSMP 44.82m 147-00 7 Nick Balistri BRYANT 44.07m 144-07 8 Chris Vantselas LOWELL 43.24m 141-10 9 Karsten Stammen Unattached 41.37m 135-09 10 Matt Cutler BRYANT 40.17m 131-09 11 Biron Dwyer Stone 39.37m 129-02 12 Justin Stysly ROGWIL 38.13m 125-01 13 Tom Obenhaus CCRI 37.59m 123-04 14 Casey Vallot EMAN 36.74m 120-06 15 Tom Farrelly HC 31.67m 103-11 16 Michael Thunauer EMAN 31.04m 101-10 17 T.J. Griffis EMAN 22.03m 72-03 18 Patrick Chviruk EMAN 21.79m 71-06