Recap | Recap | Results

Licensed to Florida International Univ. HY-TEK's Meet Manager 1/5/2010 02:50 PM
                            Brown V Penn - 1/5/2010                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown University-NE  'A'                               NT    1:49.04   11  
     1) Ballard, Bridget 21             2) Jackson, Kristin N 18          
     3) Mangan, Natascha R 20           4) Sisouvanvieng-Kim, Candice B 19
       28.25    30.09    26.78    23.92                                    
  2 Pennsylvania, Univeristy of-MA  'A'                    NT    1:52.17    4  
     1) Leksono, Felicia E 19           2) Klick, Laura M 19              
     3) Claydon, Jenny I 19             4) Reams, Amy E 21                
       29.14    30.44    27.95    24.64                                    
  3 Pennsylvania, Univeristy of-MA  'B'                    NT    1:52.45    2  
     1) Heine, Mary Beth B 18           2) Zimmerman, Kelby W 20          
     3) Husband, Samantha L 19          4) Brandes, Lauren E 21           
       29.17    31.71    27.37    24.20                                    
  4 Brown University-NE  'B'                               NT    1:52.47  
     1) Sauer, Bridget C 18             2) Firth, Jamie R 19              
     3) Matthews, Libby A 17            4) Stein, Liz A 18                
       29.01    32.31    26.52    24.63                                    
  5 Brown University-NE  'C'                               NT   x1:54.76  
     1) Erskine, Sage H 20              2) Langner, Bailey J J 21         
     3) Strausser, Haley M 18           4) Ford, Susannah W 21            
       29.61    31.65    27.75    25.75                                    
  6 Pennsylvania, Univeristy of-MA  'C'                    NT   x1:57.07  
     1) Cookingham, Ainsley F 21        2) Hain, Jackie I 19              
     3) Pangilinan, Erica L 18          4) Barron, Meghan E 20            
       29.70    32.64    28.19    26.54                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown University-NE  'A'                               NT    1:34.98   11  
     1) Kikuchi, Ryan R 20              2) Carlucci, Conor A 20           
     3) Pinto, John D 21                4) Juhn, Timothy Y 19             
       25.33    26.26    22.66    20.73                                    
  2 Pennsylvania, Univeristy of-MA  'A'                    NT    1:35.11    4  
     1) Buck, Chris S 21                2) McHugh, Brendan P 19           
     3) Farris, Brad B 21               4) Loughran, Kyle A 21            
       24.84    26.17    22.73    21.37                                    
  3 Pennsylvania, Univeristy of-MA  'B'                    NT    1:37.92    2  
     1) Blackwood, Conor T 18           2) Kaminski, Andrew W 20          
     3) Tompkins, Michael J 20          4) Gomes, Brett J 19              
       26.21    27.21    23.44    21.06                                    
  4 Brown University-NE  'B'                               NT    1:39.11  
     1) McVicker, Mike 18               2) Grant, Ray J 20                
     3) Gayton, John R 19               4) Huxley, Trent T 22             
       26.42    27.53    24.18    20.98                                    
  5 Pennsylvania, Univeristy of-MA  'C'                    NT   x1:41.92  
     1) Woodard, Joseph D 19            2) Shilton, Robbie E 19           
     3) Silver, Miki S 19               4) Bergstrom, Michael J 19        
       26.31    28.35    24.80    22.46                                    
  6 Brown University-NE  'C'                               NT   x1:42.00  
     1) Johnson, Mike A 18              2) Tin, Alex L 19                 
     3) Benster, Tyler S 18             4) Lowen, Greg B 19               
       26.72    27.75    25.21    22.32                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nerby, Stephanie M        21 Pennsylvania-MA           NT   10:34.89    9  
      29.58   31.48   31.71   31.69   31.28   31.32   31.88   31.69
      31.64   31.81   31.79   31.90   32.21   32.14   32.20   32.10
      32.39   32.37   32.30   31.41                                
  2 Webb, Blair K             18 Pennsylvania-MA           NT   10:38.73    4  
      29.45   31.38   31.71   31.80   31.98   32.09   32.31   32.20
      20.00   44.08   31.68   32.12   32.33   32.39   32.37   32.64
      32.55   32.52   32.46   30.67                                
  3 Barnes-Waychus, Casey E   18 Pennsylvania-MA           NT   10:47.88    3  
      30.32   31.70   32.22   32.34   32.57   32.47   32.57   32.44
      32.32   32.56   32.49   32.52   32.65   32.59   32.45   32.75
      32.84   32.84   33.04   32.20                                
  4 McLauchlan, Tatiana A     18 Pennsylvania-MA           NT  x10:50.12  
      28.97   30.66   31.25   31.71   32.54   32.54   32.99   33.40
      33.30   33.40   33.30   33.25   32.90   32.54   32.92   32.92
      32.99   33.37   33.23   31.94                                
  5 Schumacher, Allyson M     19 Brown-NE                  NT   10:54.88    2  
      29.35   31.31   31.53   31.50   31.67   31.76   31.92   32.25
      32.49   32.85   33.13   33.70   33.94   34.11   33.70   34.68
      34.63   34.07   33.73   32.56                                
  6 Earley, Meghan T          18 Brown-NE                  NT   11:03.24    1  
      29.99   32.25   32.92   33.10   33.06   33.32   33.52   33.44
      33.42   33.56   33.50   33.36   33.72   33.30   33.80   33.44
      33.56   33.74   33.48   32.76                                
  7 Hartman, Victoria A       19 Brown-NE                  NT   11:10.52  
      30.00   32.98   33.40   33.47   33.62   33.70   33.74   33.69
      33.93   34.02   33.92   34.00   34.08   34.08   33.89   34.29
      33.78   33.88   33.48   32.57                                
  8 Champagne, Sarah L        20 Brown-NE                  NT  x11:22.61  
      30.06   32.34   33.07   33.98   33.64   33.96   33.95   34.26
      14.77   19.75   34.37   34.73   34.98   34.98   35.05   35.14
    1:10.57   34.69   34.52   33.80                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Stephen T        18 Pennsylvania-MA           NT    9:40.93    9  
      26.32   28.48   28.79   28.84   29.09   29.12   29.17   29.19
      29.27   29.45   29.12   29.70   29.85   30.02   29.59   29.64
      29.67   29.51   28.93   27.18                                
  2 Hood, Cam G               19 Pennsylvania-MA           NT    9:41.12    4  
      26.74   28.90   29.11   29.23   28.88   29.57   29.56   29.26
      29.06   29.32   29.04   29.20   29.74   29.67   29.25   29.60
      29.01   29.09   29.31   27.58                                
  3 Kikuchi, Ryan R           20 Brown-NE                  NT    9:41.42    3  
      26.98   28.92   29.01   29.29   29.38   29.47   29.58   29.71
      29.80   29.74   29.75   29.62   29.37   29.58   29.20   29.15
      29.39   29.06   28.44   25.98                                
  4 Littlefield, Ryan A       19 Pennsylvania-MA           NT    9:43.45    2  
      28.06   29.23   29.40   29.48   29.40   29.47   29.46   29.64
      29.49   29.98   29.12   29.34   29.23   29.44   29.46   29.45
      29.66   29.09   28.40   26.65                                
  5 Hug, John C               18 Brown-NE                  NT   10:08.47    1  
      26.68   30.18   29.22   29.77   29.62   30.47   31.87   30.28
      30.05   30.04   30.51   30.19   31.21   30.50   31.59   31.52
      31.58   32.64   30.43   30.12                                
  6 Speroni, Samuel J         20 Brown-NE                  NT   10:12.19  
      27.35   29.30   29.86   30.09   30.31   30.56   30.45   30.87
      31.11   31.20   31.02   31.35   31.09   31.26   31.28   31.20
      31.38   31.26   30.98   30.27                                
  7 Gutnayer, Daniel          19 Pennsylvania-MA           NT  x10:18.47  
      27.78   30.55   30.71   30.90   30.73   30.74   30.90   31.03
      31.11   31.41   31.20   31.42   31.27   31.32   31.13   31.42
      31.43   31.51   31.33   30.58                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delphin, Naomi S          20 Pennsylvania-MA           NT    1:55.10    9  
      27.79   29.26   29.10   28.95                                
  2 Balint, Andrea A          20 Pennsylvania-MA           NT    1:56.20    4  
      27.06   29.31   29.89   29.94                                
  3 Caldarella, Kristen L     19 Brown-NE                  NT    1:57.50    3  
      27.84   29.67   29.87   30.12                                
  4 Williams, Samantha N      19 Brown-NE                  NT    1:57.59    2  
      28.44   30.23   29.36   29.56                                
  5 Schumacher, Allyson M     19 Brown-NE                  NT    1:59.62    1  
      28.57   30.38   30.43   30.24                                
  6 Matthews, Libby A         17 Brown-NE                  NT   x2:00.10  
      28.46   30.34   30.96   30.34                                
  7 Claydon, Jenny I          19 Pennsylvania-MA           NT    2:00.12  
      28.73   30.27   30.92   30.20                                
  8 Fleming, Genevieve E      20 Pennsylvania-MA           NT   x2:00.99  
      28.54   30.15   31.01   31.29                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wetmore, Tucker           21 Brown-NE                  NT    1:43.63    9  
      23.97   26.55   26.89   26.22                                
  2 Fee, James M              21 Pennsylvania-MA           NT    1:43.83    4  
      24.22   26.20   26.98   26.43                                
  3 Fleming, Christopher G    19 Pennsylvania-MA           NT    1:46.67    3  
      24.48   27.05   27.51   27.63                                
  4 Hunter, James S           19 Brown-NE                  NT    1:47.53    2  
      25.11   27.34   27.84   27.24                                
  5 Slater, Ian P             18 Brown-NE                  NT    1:48.50    1  
      25.27   27.05   28.03   28.15                                
  6 Katz, Andrew              18 Brown-NE                  NT   x1:48.98  
      25.33   27.70   28.08   27.87                                
  7 Vantassell, Chip D        21 Pennsylvania-MA           NT    1:50.32  
      25.03   27.56   28.56   29.17                                
  8 Ware, Logan G             19 Pennsylvania-MA           NT   x1:51.33  
      25.01   27.79   29.13   29.40                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballard, Bridget          21 Brown-NE                  NT    1:00.84    9  
      29.36   31.48                                                
  2 Heine, Mary Beth B        18 Pennsylvania-MA           NT    1:02.31    4  
      30.36   31.95                                                
  3 Coenen, Sara A            21 Pennsylvania-MA           NT    1:02.80    3  
      30.33   32.47                                                
  4 Erskine, Sage H           20 Brown-NE                  NT    1:02.83    2  
      31.29   31.54                                                
  5 Husband, Samantha L       19 Pennsylvania-MA           NT    1:02.87    1  
      30.60   32.27                                                
  6 Sauer, Bridget C          18 Brown-NE                  NT    1:03.00  
      30.68   32.32                                                
  7 Cookingham, Ainsley F     21 Pennsylvania-MA           NT   x1:03.17  
      31.22   31.95                                                
  8 Wisinger, Kelley R        20 Brown-NE                  NT   x1:04.71  
      32.52   32.19                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buck, Chris S             21 Pennsylvania-MA           NT      53.23    9  
      25.81   27.42                                                
  2 Pinto, John D             21 Brown-NE                  NT      53.56    4  
  3 Farris, Brad B            21 Pennsylvania-MA           NT      55.18    3  
      26.49   28.69                                                
  4 Blackwood, Conor T        18 Pennsylvania-MA           NT      55.69    2  
      27.27   28.42                                                
  5 Williams, Taylor T        18 Brown-NE                  NT      56.36    1  
      27.35   29.01                                                
  6 Woodard, Joseph D         19 Pennsylvania-MA           NT     x56.82  
      27.41   29.41                                                
  7 Johnson, Mike A           18 Brown-NE                  NT      56.85  
      27.65   29.20                                                
  8 Gayton, John R            19 Brown-NE                  NT     x58.20  
      27.80   30.40                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Kristin N        18 Brown-NE                  NT    1:06.56    9  
      31.26   35.30                                                
  2 Klick, Laura M            19 Pennsylvania-MA           NT    1:09.39    4  
      32.46   36.93                                                
  3 Zimmerman, Kelby W        20 Pennsylvania-MA           NT    1:10.47    3  
      33.21   37.26                                                
  4 Hain, Jackie I            19 Pennsylvania-MA           NT    1:11.37    2  
      33.71   37.66                                                
  5 Firth, Jamie R            19 Brown-NE                  NT    1:11.59    1  
      33.43   38.16                                                
  6 Barron, Meghan E          20 Pennsylvania-MA           NT   x1:12.08  
      34.14   37.94                                                
  7 Samuels, Hillary A        19 Brown-NE                  NT    1:13.49  
      34.41   39.08                                                
  8 Matthews, Libby A         17 Brown-NE                  NT   x1:13.60  
      34.76   38.84                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McHugh, Brendan P         19 Pennsylvania-MA           NT      57.76    9  
      27.32   30.44                                                
  2 Carlucci, Conor A         20 Brown-NE                  NT      59.28    4  
      27.76   31.52                                                
  3 McVicker, Mike            18 Brown-NE                  NT    1:01.11    3  
      28.54   32.57                                                
  4 Shilton, Robbie E         19 Pennsylvania-MA           NT    1:01.78    2  
      29.02   32.76                                                
  5 Kaminski, Andrew W        20 Pennsylvania-MA           NT    1:01.96    1  
      29.15   32.81                                                
  6 Grant, Ray J              20 Brown-NE                  NT    1:02.06  
      29.07   32.99                                                
  7 Tin, Alex L               19 Brown-NE                  NT   x1:02.08  
      29.34   32.74                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paratto, Melissa          18 Pennsylvania-MA           NT    2:08.24    9  
      29.44   32.61   33.05   33.14                                
  2 Mangan, Natascha R        20 Brown-NE                  NT    2:08.77    4  
      29.00   32.75   33.41   33.61                                
  3 Nerby, Stephanie M        21 Pennsylvania-MA           NT    2:12.49    3  
      29.85   33.36   33.68   35.60                                
  4 Pascal, Melanie L         18 Brown-NE                  NT    2:13.36    2  
      31.00   33.87   33.97   34.52                                
  5 Langner, Bailey J J       21 Brown-NE                  NT    2:14.69    1  
      30.67   34.55   34.74   34.73                                
  6 Ashenfelter, Perry E      18 Brown-NE                  NT   x2:15.34  
      30.25   34.60   35.29   35.20                                
  7 Stauder, Carey L          20 Pennsylvania-MA           NT    2:17.50  
      30.21   34.75   36.02   36.52                                
  8 King, Amanda R            19 Pennsylvania-MA           NT   x2:24.16  
      32.09   36.00   37.17   38.90                                
 -- Garcia, Erin J            21 Brown-NE                  NT   X2:18.63  
      30.47   34.54   36.31   37.31                                
 -- Gleyzer, Anna D           21 Brown-NE                  NT   X2:25.39  
      31.98   36.54   37.96   38.91                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalish, Alex C            20 Pennsylvania-MA           NT    1:56.51    9  
      26.36   29.20   29.80   31.15                                
  2 Tompkins, Michael J       20 Pennsylvania-MA           NT    1:57.29    4  
      26.42   30.46   30.50   29.91                                
  3 Wiese, Jack C             22 Pennsylvania-MA           NT    2:00.80    3  
      27.11   30.80   31.57   31.32                                
  4 Benster, Tyler S          18 Brown-NE                  NT    2:01.93    2  
      27.02   31.10   31.61   32.20                                
  5 Carey, Ryan M             18 Pennsylvania-MA           NT   x2:02.06  
      27.03   30.86   31.54   32.63                                
  6 Chanin, David W           20 Brown-NE                  NT    2:05.86    1  
      28.10   32.11   33.24   32.41                                
  7 Gayton, John R            19 Brown-NE                  NT    2:06.82  
      28.21   31.89   32.99   33.73                                
  8 Speroni, Samuel J         20 Brown-NE                  NT   x2:09.63  
      28.56   32.42   34.02   34.63                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandes, Lauren E         21 Pennsylvania-MA           NT      24.60    9  
  2 Sisouvanvieng-Kim, Candi  19 Brown-NE                  NT      24.83    4  
  3 Leksono, Felicia E        19 Pennsylvania-MA           NT      25.24    3  
  4 Reams, Amy E              21 Pennsylvania-MA           NT      25.25    2  
  5 Caldarella, Kristen L     19 Brown-NE                  NT      25.27    1  
  6 Stein, Liz A              18 Brown-NE                  NT      25.75  
  7 Ford, Susannah W          21 Brown-NE                  NT     x26.77  
  8 Talkington, Erin L        21 Pennsylvania-MA           NT     x28.96  
 -- Ballard, Bridget          21 Brown-NE                  NT     X25.81  
 -- Strausser, Haley M        18 Brown-NE                  NT     X26.66  
 -- Erskine, Sage H           20 Brown-NE                  NT     X26.93  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wetmore, Tucker           21 Brown-NE                  NT      21.38    9  
  2 Juhn, Timothy Y           19 Brown-NE                  NT      21.63    4  
  3 Gomes, Brett J            19 Pennsylvania-MA           NT      21.72    3  
  4 Loughran, Kyle A          21 Pennsylvania-MA           NT      22.04    2  
  5 Amos, Peter L             19 Pennsylvania-MA           NT      22.09    1  
  6 Huxley, Trent T           22 Brown-NE                  NT      23.35  
  7 Lowen, Greg B             19 Brown-NE                  NT     x23.39  
  8 Silver, Miki S            19 Pennsylvania-MA           NT     x23.42  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gardel, Melissa           21 Pennsylvania-MA           NT     247.27    9  
  2 Olko, Katie               21 Brown-NE                  NT     246.30    4  
  3 Bauer, Madeline           20 Pennsylvania-MA           NT     231.07    3  
  4 Guimond, Julia            18 Brown-NE                  NT     223.87    2  
  5 Tassell, Rebecca          19 Brown-NE                  NT     220.80    1  
  6 Niethammer, Terren        20 Pennsylvania-MA           NT     215.02  
  7 Carey, Siobhan            20 Pennsylvania-MA           NT    x198.37  
  8 Lindquist, Kara           21 Brown-NE                  NT    x191.62  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kambe, C.J.               21 Brown-NE                  NT     308.77    9  
  2 Cragg, Jeff               19 Pennsylvania-MA           NT     295.77    4  
  3 Feldman, Jon              18 Brown-NE                  NT     259.72    3  
  4 Marple, Alex              19 Pennsylvania-MA           NT     223.65    2  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandes, Lauren E         21 Pennsylvania-MA           NT      53.83    9  
      26.31   27.52                                                
  2 Balint, Andrea A          20 Pennsylvania-MA           NT      54.46    4  
      26.54   27.92                                                
  3 Caldarella, Kristen L     19 Brown-NE                  NT      54.81    3  
      26.72   28.09                                                
  4 Sisouvanvieng-Kim, Candi  19 Brown-NE                  NT      55.08    2  
      26.60   28.48                                                
  5 Reams, Amy E              21 Pennsylvania-MA           NT      55.20    1  
      26.76   28.44                                                
  6 Stein, Liz A              18 Brown-NE                  NT      55.27  
      26.53   28.74                                                
  7 Williams, Samantha N      19 Brown-NE                  NT     x55.31  
      26.96   28.35                                                
  8 Pangilinan, Erica L       18 Pennsylvania-MA           NT     x57.13  
      27.64   29.49                                                
 -- Ford, Susannah W          21 Brown-NE                  NT   X1:00.50  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wetmore, Tucker           21 Brown-NE                  NT      47.11    9  
      22.75   24.36                                                
  2 Buck, Chris S             21 Pennsylvania-MA           NT      48.23    4  
      23.23   25.00                                                
  3 Juhn, Timothy Y           19 Brown-NE                  NT      48.56    3  
      23.37   25.19                                                
  4 Amos, Peter L             19 Pennsylvania-MA           NT      49.32    2  
      23.61   25.71                                                
  5 Hunter, James S           19 Brown-NE                  NT      49.41    1  
      23.88   25.53                                                
  6 Loughran, Kyle A          21 Pennsylvania-MA           NT      49.79  
      23.75   26.04                                                
  7 Gomes, Brett J            19 Pennsylvania-MA           NT     x49.99  
      23.91   26.08                                                
  8 Huxley, Trent T           22 Brown-NE                  NT     x50.05  
      24.14   25.91                                                
 -- Tin, Alex L               19 Brown-NE                  NT     X51.30  
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heine, Mary Beth B        18 Pennsylvania-MA           NT    2:09.84    9  
      31.00   32.55   32.93   33.36                                
  2 Nerby, Stephanie M        21 Pennsylvania-MA           NT    2:12.10    4  
      31.53   32.89   33.72   33.96                                
  3 Pascal, Melanie L         18 Brown-NE                  NT    2:12.90    3  
      31.56   33.63   34.27   33.44                                
  4 Cookingham, Ainsley F     21 Pennsylvania-MA           NT    2:13.25    2  
      32.03   34.72   34.45   32.05                                
  5 Wisinger, Kelley R        20 Brown-NE                  NT    2:15.16    1  
      32.70   33.89   34.55   34.02                                
  6 Ballard, Bridget          21 Brown-NE                  NT    2:15.21  
      32.03   34.06   34.73   34.39                                
  7 Erskine, Sage H           20 Brown-NE                  NT   x2:18.74  
      33.12   34.88   34.97   35.77                                
  8 McLauchlan, Tatiana A     18 Pennsylvania-MA           NT   x2:28.86  
      34.66   37.33   38.62   38.25                                
 -- Earley, Meghan T          18 Brown-NE                  NT   X2:18.82  
      32.63   35.07   35.72   35.40                                
 -- Sauer, Bridget C          18 Brown-NE                  NT   X2:19.10  
      32.04   35.34   36.07   35.65                                
 -- Hartman, Victoria A       19 Brown-NE                  NT   X2:19.15  
      33.17                   34.70                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kikuchi, Ryan R           20 Brown-NE                  NT    1:57.29    9  
      27.93   30.24   30.38   28.74                                
  2 Blackwood, Conor T        18 Pennsylvania-MA           NT    1:57.48    4  
      28.55   30.14   30.04   28.75                                
  3 Slater, Ian P             18 Brown-NE                  NT    1:57.56    3  
      28.22   29.81   30.05   29.48                                
  4 Williams, Taylor T        18 Brown-NE                  NT    2:00.46    2  
      29.04   30.37   30.52   30.53                                
  5 Carey, Ryan M             18 Pennsylvania-MA           NT    2:02.18    1  
      28.54   30.13   31.79   31.72                                
  6 Fleming, Christopher G    19 Pennsylvania-MA           NT    2:05.65  
      29.92   31.29   32.21   32.23                                
  7 Woodard, Joseph D         19 Pennsylvania-MA           NT   x2:06.50  
      29.25   31.47   33.44   32.34                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Kristin N        18 Brown-NE                  NT    2:27.33    9  
      32.81   36.90   38.17   39.45                                
  2 Langner, Bailey J J       21 Brown-NE                  NT    2:29.07    4  
      34.33   38.24   38.32   38.18                                
  3 Klick, Laura M            19 Pennsylvania-MA           NT    2:29.15    3  
      33.23   38.19   38.80   38.93                                
  4 Hain, Jackie I            19 Pennsylvania-MA           NT    2:31.29    2  
      34.22   38.44   39.08   39.55                                
  5 Zimmerman, Kelby W        20 Pennsylvania-MA           NT    2:31.80    1  
      34.05   38.73   39.66   39.36                                
  6 Stauder, Carey L          20 Pennsylvania-MA           NT   x2:32.52  
      34.89   38.67   39.28   39.68                                
  7 Firth, Jamie R            19 Brown-NE                  NT    2:35.99  
      34.38   38.74   39.72   43.15                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McHugh, Brendan P         19 Pennsylvania-MA           NT    2:06.59    9  
      28.17   32.29   32.98   33.15                                
  2 Carlucci, Conor A         20 Brown-NE                  NT    2:13.24    4  
      29.99   34.39   34.69   34.17                                
  3 McVicker, Mike            18 Brown-NE                  NT    2:14.59    3  
      30.07   34.26   35.76   34.50                                
  4 Shilton, Robbie E         19 Pennsylvania-MA           NT    2:14.65    2  
      30.41   34.11   35.08   35.05                                
  5 Grant, Ray J              20 Brown-NE                  NT    2:15.22    1  
      30.18   34.76   34.96   35.32                                
  6 Gutnayer, Daniel          19 Pennsylvania-MA           NT    2:18.55  
      31.47   35.01   35.80   36.27                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delphin, Naomi S          20 Pennsylvania-MA           NT    5:07.36    9  
      28.93   31.24   31.42   31.41   31.25   31.39   31.17   30.78
      29.83   29.94                                                
  2 Webb, Blair K             18 Pennsylvania-MA           NT    5:09.49    4  
      28.99   30.97   31.39   31.68   31.35   31.22   31.23   31.36
      30.34   30.96                                                
  3 Schumacher, Allyson M     19 Brown-NE                  NT    5:10.56    3  
      29.12   30.97   31.41   31.28   31.30   31.40   31.27   31.12
      31.20   31.49                                                
  4 Ernst, Sarah E            21 Pennsylvania-MA           NT    5:18.30    2  
      30.15   31.64   32.47   32.54   32.31   32.03   31.94   32.16
      31.85   31.21                                                
  5 Ashenfelter, Perry E      18 Brown-NE                  NT    5:18.55    1  
      29.52   32.49   32.57   32.94   32.19   32.34   32.29   31.99
      31.79   30.43                                                
  6 Earley, Meghan T          18 Brown-NE                  NT    5:28.28  
      30.48   32.59   33.06   33.28   32.97   33.02   33.46   33.35
      33.33   32.74                                                
  7 Champagne, Sarah L        20 Brown-NE                  NT   x5:31.43  
      29.25   32.32   33.14   33.29   33.22   33.68   33.77   34.22
      34.33   34.21                                                
  8 Mumford, Caitlin K        17 Pennsylvania-MA           NT   x5:35.78  
      29.97   32.46   33.08   33.79   34.08   34.51   34.40   34.65
      34.88   33.96                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fee, James M              21 Pennsylvania-MA           NT    4:44.58    9  
      26.38   28.08   28.57   28.72   29.08   28.77   28.99   28.75
      28.95   28.29                                                
  2 Hood, Cam G               19 Pennsylvania-MA           NT    4:46.28    4  
      26.77   28.64   28.51   28.83   29.05   29.15   29.14   29.27
      29.14   27.78                                                
  3 Littlefield, Ryan A       19 Pennsylvania-MA           NT    4:47.28    3  
      27.94   29.61   29.71   29.91   28.28   28.74   29.31   28.58
      28.09   27.11                                                
  4 Hug, John C               18 Brown-NE                  NT    4:47.34    2  
      26.95   29.08   29.43   29.06   29.31   29.26   29.27   29.17
      28.72   27.09                                                
  5 Katz, Andrew              18 Brown-NE                  NT    4:59.13    1  
      26.44   29.42   29.96   29.86   30.01   30.33   30.27   30.74
      31.01   31.09                                                
  6 Windler, Andrew J         18 Pennsylvania-MA           NT   x4:59.85  
      27.23   29.68   30.20   30.56   30.62   30.59   30.45   30.78
      30.46   29.28                                                
  7 Speroni, Samuel J         20 Brown-NE                  NT    5:04.19  
      27.63   29.81   30.19   30.70   30.95   31.24   30.88   31.32
      31.04   30.43                                                
  8 Benster, Tyler S          18 Brown-NE                  NT   x5:11.33  
      27.51   30.08   31.02   31.57   32.20   31.95   32.21   32.29
      31.65   30.85                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mangan, Natascha R        20 Brown-NE                  NT      58.55    9  
      27.66   30.89                                                
  2 Paratto, Melissa          18 Pennsylvania-MA           NT    1:00.43    4  
      28.89   31.54                                                
  3 Matthews, Libby A         17 Brown-NE                  NT    1:00.92    3  
      28.74   32.18                                                
  4 Leksono, Felicia E        19 Pennsylvania-MA           NT    1:01.64    2  
      28.29   33.35                                                
  5 Strausser, Haley M        18 Brown-NE                  NT    1:01.79    1  
      28.92   32.87                                                
  6 Claydon, Jenny I          19 Pennsylvania-MA           NT    1:01.85  
      29.12   32.73                                                
  7 Husband, Samantha L       19 Pennsylvania-MA           NT   x1:02.41  
      29.60   32.81                                                
  8 Pascal, Melanie L         18 Brown-NE                  NT   x1:03.70  
      30.52   33.18                                                
 -- Garcia, Erin J            21 Brown-NE                  NT   X1:04.84  
      30.12   34.72                                                
 -- Sauer, Bridget C          18 Brown-NE                  NT   X1:05.23  
      30.24   34.99                                                
 -- Gleyzer, Anna D           21 Brown-NE                  NT   X1:08.45  
      31.97   36.48                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlucci, Conor A         20 Brown-NE                  NT      51.46    9  
      24.08   27.38                                                
  2 Pinto, John D             21 Brown-NE                  NT      51.68    4  
      24.12   27.56                                                
  3 Tompkins, Michael J       20 Pennsylvania-MA           NT      52.43    3  
      24.36   28.07                                                
  4 Farris, Brad B            21 Pennsylvania-MA           NT      53.12    2  
      24.51   28.61                                                
  5 Kalish, Alex C            20 Pennsylvania-MA           NT      53.45    1  
      25.49   27.96                                                
  6 Johnson, Mike A           18 Brown-NE                  NT      54.54  
      25.47   29.07                                                
  7 Wiese, Jack C             22 Pennsylvania-MA           NT     x54.73  
      25.49   29.24                                                
  8 Gayton, John R            19 Brown-NE                  NT     x56.44  
      26.10   30.34                                                
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Balint, Andrea A          20 Pennsylvania-MA           NT    2:10.67    9  
      28.44   33.95   38.28   30.00                                
  2 Jackson, Kristin N        18 Brown-NE                  NT    2:10.96    4  
      28.82   34.57   37.61   29.96                                
  3 Paratto, Melissa          18 Pennsylvania-MA           NT    2:13.53    3  
      28.90   34.56   39.01   31.06                                
  4 Webb, Blair K             18 Pennsylvania-MA           NT    2:15.05    2  
      29.20   34.28   40.89   30.68                                
  5 Mangan, Natascha R        20 Brown-NE                  NT    2:15.94    1  
      29.09   36.70   38.88   31.27                                
  6 Langner, Bailey J J       21 Brown-NE                  NT    2:16.95  
      29.39   36.34   39.22   32.00                                
  7 Wisinger, Kelley R        20 Brown-NE                  NT   x2:18.64  
      31.38   34.37   42.02   30.87                                
 -- Firth, Jamie R            19 Brown-NE                  NT   X2:18.79  
      31.25   36.24   39.25   32.05                                
 -- Gleyzer, Anna D           21 Brown-NE                  NT   X2:28.79  
      31.84   37.70   45.37   33.88                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McHugh, Brendan P         19 Pennsylvania-MA           NT    1:53.72    9  
      24.69   30.09   32.61   26.33                                
  2 Kikuchi, Ryan R           20 Brown-NE                  NT    1:54.28    4  
      25.34   29.47   33.30   26.17                                
  3 Blackwood, Conor T        18 Pennsylvania-MA           NT    1:59.57    3  
      25.99   30.34   35.75   27.49                                
  4 Slater, Ian P             18 Brown-NE                  NT    1:59.58    2  
      26.03   29.86   35.86   27.83                                
  5 Shilton, Robbie E         19 Pennsylvania-MA           NT    1:59.65    1  
      25.92   32.05   34.53   27.15                                
  6 Carey, Ryan M             18 Pennsylvania-MA           NT   x2:01.63  
      26.09   31.15   36.17   28.22                                
  7 McVicker, Mike            18 Brown-NE                  NT    2:02.00  
      26.53   31.10   35.00   29.37                                
  8 Williams, Taylor T        18 Brown-NE                  NT   x2:02.64  
      27.48   30.47   36.69   28.00                                
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pennsylvania, Univeristy of-MA  'A'                    NT    3:37.81   11  
     1) Reams, Amy E 21                 2) Brandes, Lauren E 21           
     3) Leksono, Felicia E 19           4) Balint, Andrea A 20            
       26.86    55.41    25.99    54.02    26.05    54.16    26.13    54.22
  2 Brown University-NE  'A'                               NT    3:38.03    4  
     1) Caldarella, Kristen L 19        2) Schumacher, Allyson M 19       
     3) Sisouvanvieng-Kim, Candice B 19 4) Williams, Samantha N 19        
       26.49    54.81    25.99    54.11    25.69    54.48    26.30    54.63
  3 Brown University-NE  'B'                               NT    3:46.21    2  
     1) Stein, Liz A 18                 2) Ballard, Bridget 21            
     3) Erskine, Sage H 20              4) Wisinger, Kelley R 20          
       26.83    55.62    26.74    56.03    27.69    58.34    27.17    56.22
  4 Pennsylvania, Univeristy of-MA  'B'                    NT    3:46.79  
     1) Klick, Laura M 19               2) Claydon, Jenny I 19            
     3) Nerby, Stephanie M 21           4) Delphin, Naomi S 20            
       27.65    57.72    27.05    56.56    27.72    56.85    26.49    55.66
  5 Pennsylvania, Univeristy of-MA  'C'                    NT   x3:49.51  
     1) Heine, Mary Beth B 18           2) Pangilinan, Erica L 18         
     3) Barron, Meghan E 20             4) Husband, Samantha L 19         
       27.51    57.05    27.84    58.13    27.66    58.12    26.40    56.21
  6 Brown University-NE  'C'                               NT   x3:57.61  
     1) Strausser, Haley M 18           2) Champagne, Sarah L 20          
     3) Ford, Susannah W 21             4) Hartman, Victoria A 19         
       28.31    58.67    28.21    59.86    28.15  1:01.67    27.04    57.41
  7 Brown University-NE  'D'                               NT   x4:00.05  
     1) Samuels, Hillary A 19           2) Firth, Jamie R 19              
     3) Garcia, Erin J 21               4) Gleyzer, Anna D 21             
       28.39    59.36    27.09    58.69    28.30    59.91    29.16  1:02.09
  8 Pennsylvania, Univeristy of-MA  'D'                    NT   x4:08.09  
     1) McLauchlan, Tatiana A 18        2) Talkington, Erin L 21          
     3) King, Amanda R 19               4) Hain, Jackie I 19              
       29.10    59.26    31.30  1:06.08    30.33  1:03.13    28.17    59.62
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown University-NE  'A'                               NT    3:09.13   11  
     1) Juhn, Timothy Y 19              2) Hunter, James S 19             
     3) Pinto, John D 21                4) Wetmore, Tucker 21             
       22.91    47.67    22.21    47.25    22.30    47.51    22.02    46.70
  2 Pennsylvania, Univeristy of-MA  'A'                    NT    3:13.82    4  
     1) Amos, Peter L 19                2) Tompkins, Michael J 20         
     3) Fee, James M 21                 4) Buck, Chris S 21               
       23.02    48.80    22.61    48.01    23.51    48.92    22.71    48.09
  3 Brown University-NE  'B'                               NT    3:16.18    2  
     1) Huxley, Trent T 22              2) Tin, Alex L 19                 
     3) Katz, Andrew 18                 4) Johnson, Mike A 18             
       23.35    49.98    22.80    48.13    23.30    49.01    23.15    49.06
  4 Pennsylvania, Univeristy of-MA  'B'                    NT    3:16.50  
     1) Gomes, Brett J 19               2) Farris, Brad B 21              
     3) Kalish, Alex C 20               4) Loughran, Kyle A 21            
       23.56    50.53    23.05    49.01    23.48    48.16    23.01    48.80
  5 Pennsylvania, Univeristy of-MA  'C'                    NT   x3:23.70  
     1) Silver, Miki S 19               2) Bergstrom, Michael J 19        
     3) DeLaFuente, Christopher 18      4) Vantassell, Chip D 21          
       25.22    52.67    23.92    50.00    23.67    50.35    24.06    50.68
  6 Brown University-NE  'C'                               NT   x3:24.87  
     1) Grant, Ray J 20                 2) Slater, Ian P 18               
     3) Speroni, Samuel J 20            4) Hug, John C 18                 
       24.02    49.61    24.23    51.03    25.42    53.45    24.00    50.78