Recap | Results

Licensed to UMASS - Dartmouth           HY-TEK's Meet Manager 2/3/2010 05:22 PM
                      Brown University vs Yale - 2/3/2010                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yale University-CT  'A'                          NT    1:46.53   462   11  
     1) Albrecht, Molly E 18            2) Kim, Susan D 21                
     3) Forrester, Alex 17              4) Tsay, Cynthia J 17             
       27.50    30.12    30.51    18.40                                    
  2 Brown University-NE  'A'                         NT    1:48.35   441    4  
     1) Ballard, Bridget 21             2) Jackson, Kristin N 18          
     3) Mangan, Natascha R 20           4) Sisouvanvieng-Kim, Candice B 19
       27.87    30.19    26.69    23.60                                    
  3 Brown University-NE  'B'                         NT    1:50.73   411    2  
     1) Erskine, Sage H 20              2) Firth, Jamie R 19              
     3) Matthews, Libby A 17            4) Stein, Liz A 18                
       28.28    31.36    26.63    24.46                                    
  4 Brown University-NE  'C'                         NT    1:51.02   408  
     1) Sauer, Bridget C 18             2) Langner, Bailey J J 21         
     3) Strausser, Haley M 18           4) Ford, Susannah W 21            
       27.66    32.13    26.99    24.24                                    
  5 Yale University-CT  'B'                          NT    1:51.20   405  
     1) Kim, Jane H 21                  2) Liao, Athena S 19              
     3) Clifford, Andrea J 21           4) Kao, Erica Y 18                
       29.03    31.45    25.83    24.89                                    
  6 Yale University-CT  'C'                          NT    1:54.76   366  
     1) Lawrence, Victoria T 18         2) Dewing, Caroline O 18          
     3) Tung, Monica 18                 4) Grigereit, Laura E 21          
       29.05    31.79    27.70    26.22                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown University-NE  'A'                         NT    1:33.47   462   11  
     1) Pinto, John D 21                2) Carlucci, Conor A 20           
     3) Norton, Robbie 18               4) Juhn, Timothy Y 19             
       24.12    25.95    22.67    20.73                                    
  2 Yale University-CT  'A'                          NT    1:33.48   459    4  
     1) Dominski, Michael D 18          2) Goldsmith, Sam N 20            
     3) Bicer, Goksu 19                 4) Veatch, Kyle E 20              
       24.61    26.57    21.67    20.63                                    
  3 Yale University-CT  'B'                          NT    1:35.59   435    2  
     1) Gornitzky, Alex L 20            2) Murez, Zak P 20                
     3) Boone, Matt J 19                4) Taylor, Jonathan B 21          
       24.47    26.63    23.27    21.22                                    
  4 Brown University-NE  'B'                         NT    1:35.66   435  
     1) Kikuchi, Ryan R 20              2) McVicker, Mike 18              
     3) Johnson, Mike A 18              4) Huxley, Trent T 22             
       24.40    26.82    23.05    21.39                                    
  5 Yale University-CT  'C'                          NT    1:37.17   417  
     1) Choi, Jason J 20                2) Steen, Craig G 21              
     3) Altinok, Mert 18                4) Haufler, Sean S 18             
       24.14    27.44    23.51    22.08                                    
  6 Brown University-NE  'C'                         NT    1:38.54   402  
     1) Gayton, John R 19               2) Grant, Ray J 20                
     3) Benster, Tyler S 18             4) Lowen, Greg B 19               
       24.36    28.11    24.08    21.99                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunn, Abigail E     19 Yale-CT                   NT   10:20.55          9  
      28.54   30.77   30.66   30.83   30.85   31.15   31.04   31.16
      31.10   31.10   31.23   31.22   31.44   31.53   31.49   31.51
      31.34   31.66   31.63   30.30                                
  2 Killian, Annie E    20 Yale-CT                   NT   10:29.30          4  
      27.84   30.49   30.87   31.12   31.24   31.27   31.33   31.57
      31.59   31.65   31.81   31.97   32.03   32.07   32.01   32.01
      32.16   32.14   32.14   31.99                                
  3 Brown, Maggie O     17 Yale-CT                   NT   10:36.95          3  
      28.66   31.21   31.48   31.76   31.55   31.72   31.97   32.14
      32.35   32.19   32.24   32.15   32.34   32.34   32.49   32.39
      32.20   32.12   32.10   31.55                                
  4 Ashenfelter, Perry  18 Brown-NE                  NT   10:45.75          2  
      28.96   32.05   32.25   32.69   32.65   32.71   32.66   32.68
      32.93   32.81   32.37   32.58   32.18   32.47   32.56   32.53
      32.28   32.33   32.44   31.62                                
  5 Hartman, Victoria   19 Brown-NE                  NT   11:28.94          1  
      28.69   31.12   32.10   32.48   33.10   33.25   33.58   33.61
      33.94   33.45   41.01   37.86   37.01   36.87   35.81   35.41
      34.96   34.82   34.84   35.03                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Matt S         20 Yale-CT                   NT    9:37.26          9  
  2 Kikuchi, Ryan R     20 Brown-NE                  NT    9:43.99          4  
  3 Hug, John C         18 Brown-NE                  NT    9:56.81          3  
  4 Lee, Charles           Yale-CT                   NT   10:03.42          2  
  5 Chanin, David W     20 Brown-NE                  NT   10:09.02          1  
  6 Haufler, Sean S     18 Yale-CT                   NT   10:32.40        
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weaver, Joan M      17 Yale-CT                   NT    1:52.76   138    9  
      26.63   28.70   28.97   28.46                                
  2 Lucos, Ileana M     19 Yale-CT                   NT    1:54.53   130    4  
      26.88   29.29   29.45   28.91                                
  3 Schumacher, Allyso  19 Brown-NE                  NT    1:54.56   130    3  
      27.33   29.21   28.85   29.17                                
  4 Caldarella, Kriste  19 Brown-NE                  NT    1:55.32   127    2  
      26.96   29.45   29.46   29.45                                
  5 Williams, Samantha  19 Brown-NE                  NT    1:55.58   126    1  
      26.86   29.63   29.53   29.56                                
  6 Grigereit, Laura E  21 Yale-CT                   NT    1:58.12   116  
      27.24   29.69   30.45   30.74                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Choi, Lugar S       21 Yale-CT                   NT    1:42.78   135    9  
      23.65   26.45   26.55   26.13                                
  2 Veatch, Kyle E      20 Yale-CT                   NT    1:43.38   132    4  
      23.58   26.71   26.67   26.42                                
  3 Wetmore, Tucker     21 Brown-NE                  NT    1:43.40   132    3  
      23.71   26.47   26.74   26.48                                
  4 Slater, Ian P       18 Brown-NE                  NT    1:43.93   130    2  
      24.01   26.14   26.99   26.79                                
  5 Hunter, James S     19 Brown-NE                  NT    1:45.27   124    1  
      24.21   26.95   27.08   27.03                                
  6 Altinok, Mert       18 Yale-CT                   NT    1:46.87   118  
      24.80   27.13   27.09   27.85                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Albrecht, Molly E   18 Yale-CT                   NT      58.31   135    9  
      28.36   29.95                                                
  2 Tsay, Cynthia J     17 Yale-CT                   NT      59.50   126    4  
      29.02   30.48                                                
  3 Sauer, Bridget C    18 Brown-NE                  NT      59.60   125    3  
      28.51   31.09                                                
  4 Ballard, Bridget    21 Brown-NE                  NT      59.71   125    2  
      29.07   30.64                                                
  5 Erskine, Sage H     20 Brown-NE                  NT    1:00.15   121    1  
      29.35   30.80                                                
  6 Lawrence, Victoria  18 Yale-CT                   NT    1:01.11   114  
      29.40   31.71                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Tom E     21 Yale-CT                   NT      51.03   144    9  
      24.91   26.12                                                
  2 Dominski, Michael   18 Yale-CT                   NT      51.65   140    4  
      25.17   26.48                                                
  3 Pinto, John D       21 Brown-NE                  NT      51.71   139    3  
      24.82   26.89                                                
  4 Choi, Jason J       20 Yale-CT                   NT      52.33   135    2  
      25.03   27.30                                                
  5 Norton, Robbie      18 Brown-NE                  NT      53.24   129    1  
      25.92   27.32                                                
  6 Johnson, Mike A     18 Brown-NE                  NT      54.44   121  
      26.19   28.25                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Susan D        21 Yale-CT                   NT    1:03.44   154    9  
      30.09   33.35                                                
  2 Jackson, Kristin N  18 Brown-NE                  NT    1:06.03   137    4  
      31.70   34.33                                                
  3 Liao, Athena S      19 Yale-CT                   NT    1:07.29   128    3  
      31.89   35.40                                                
  4 Firth, Jamie R      19 Brown-NE                  NT    1:07.93   124    2  
      32.06   35.87                                                
  5 Langner, Bailey J   21 Brown-NE                  NT    1:08.17   123    1  
      33.20   34.97                                                
  6 Dewing, Caroline O  18 Yale-CT                   NT    1:08.93   118  
      32.27   36.66                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlucci, Conor A   20 Brown-NE                  NT      56.97   149    9  
      26.84   30.13                                                
  2 Juhn, Timothy Y     19 Brown-NE                  NT      58.41   139    4  
      27.20   31.21                                                
  3 Goldsmith, Sam N    20 Yale-CT                   NT      58.87   136    3  
      27.24   31.63                                                
  4 Luu, Chris V        18 Yale-CT                   NT      58.89   135    2  
      27.20   31.69                                                
  5 McVicker, Mike      18 Brown-NE                  NT      59.35   132    1  
      27.92   31.43                                                
  6 Steen, Craig G      21 Yale-CT                   NT      59.39   132  
      27.94   31.45                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hyde, Hayes P       19 Yale-CT                   NT    2:04.49          9  
      28.08   31.10   32.38   32.93                                
  2 Tung, Monica        18 Yale-CT                   NT    2:07.46          4  
      28.78   31.81   32.74   34.13                                
  3 Strausser, Haley M  18 Brown-NE                  NT    2:08.73          3  
      29.14   33.06   33.30   33.23                                
  4 Mangan, Natascha R  20 Brown-NE                  NT    2:10.74          2  
      28.75   32.04   33.70   36.25                                
  5 Darwin, Kristin C   20 Yale-CT                   NT    2:11.98          1  
      29.14   33.21   34.34   35.29                                
  6 Pascal, Melanie L   18 Brown-NE                  NT    2:14.32        
      29.64   33.74   34.94   36.00                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benster, Tyler S    18 Brown-NE                  NT    1:54.89          9  
      25.81   29.11   30.25   29.72                                
  2 Lovett, Jared A     18 Yale-CT                   NT    1:55.28          4  
      25.61   29.00   29.87   30.80                                
  3 Shinton, Scott H    19 Yale-CT                   NT    1:55.33          3  
      25.55   28.89   29.60   31.29                                
  4 Gayton, John R      19 Brown-NE                  NT    1:55.99          2  
      25.69   28.84   30.53   30.93                                
  5 Katz, Andrew        18 Brown-NE                  NT    1:57.22          1  
      26.27   29.65   30.31   30.99                                
  6 Van Nispen, Nicola  21 Yale-CT                   NT    1:57.75        
      26.73   30.07   29.83   31.12                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Forrester, Alex     17 Yale-CT                   NT      23.34   151    9  
  2 Sisouvanvieng-Kim,  19 Brown-NE                  NT      24.03   138    4  
  3 Caldarella, Kriste  19 Brown-NE                  NT      24.26   133    3  
  4 Clifford, Andrea J  21 Yale-CT                   NT      24.40   131    2  
  5 Stein, Liz A        18 Brown-NE                  NT      24.74   124    1  
  6 Kao, Erica Y        18 Yale-CT                   NT      24.82   123  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bicer, Goksu        19 Yale-CT                   NT      20.89   145    9  
  2 Wetmore, Tucker     21 Brown-NE                  NT      21.09   141    4  
  3 Huxley, Trent T     22 Brown-NE                  NT      21.40   134    3  
  4 Juhn, Timothy Y     19 Brown-NE                  NT      21.49   133    2  
  5 Gornitzky, Alex L   20 Yale-CT                   NT      21.52   132    1  
  6 Boone, Matt J       19 Yale-CT                   NT      22.12   121  
 
Event 15  Mixed 400 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Earley, Meghan T          18 Brown-NE                  NT    4:35.45        
      29.30   33.62   34.08   34.07   39.83   40.67   32.53   31.35
  2 Matthews, Libby A         17 Brown-NE                  NT    4:40.85        
      29.71   34.39   34.84   36.08   39.94   40.61   32.86   32.42
 -- Chanin, David W           20 Brown-NE                  NT         NS        
      26.52   30.44   30.71   30.92                                
 -- Lowen, Greg B             19 Brown-NE                  NT         NS        
      22.21                                                        
 -- Garcia, Erin J            21 Brown-NE                  NT         NS        
      28.65   32.56   34.13   35.85 1:34.92   56.74                
 -- Gleyzer, Anna D           21 Brown-NE                  NT         NS        
      29.63   34.67   35.45   36.15                                
 
Event 16  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meneses, Paige P    18 Yale-CT                   NT     259.73   140    9  
  2 Rosenberg, Rachel   19 Yale-CT                   NT     250.05   136    4  
  3 Olko, Katie         21 Brown-NE                  NT     247.35   135    3  
  4 Andrekovich, Lisa   19 Yale-CT                   NT     224.48   125    2  
  5 Tassell, Rebecca    19 Brown-NE                  NT     218.93   122    1  
  6 Guimond, Julia      18 Brown-NE                  NT     215.70   120  
  7 Poverman, Marisa J  21 Yale-CT                   NT     205.73   115  
  8 Lindquist, Kara     21 Brown-NE                  NT     204.83   115  
 
Event 17  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Teer, Drew P        21 Yale-CT                   NT     291.45   142    9  
  2 Staab, Colton B     19 Yale-CT                   NT     286.72   140    4  
  3 Kambe, C.J.         21 Brown-NE                  NT     285.67   140    3  
  4 Feldman, Jon        18 Brown-NE                  NT     259.57   130    2  
  5 Olson, Eric R       20 Yale-CT                   NT     243.37   123    1  
  6 Seriff-Kulick, A       Yale-CT                   NT     168.60    85  
 
Event 18  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsay, Cynthia J     17 Yale-CT                   NT      52.42   135    9  
      25.28   27.14                                                
  2 Caldarella, Kriste  19 Brown-NE                  NT      52.53   134    4  
      25.36   27.17                                                
  3 Lucos, Ileana M     19 Yale-CT                   NT      53.82   123    3  
      26.20   27.62                                                
  4 Williams, Samantha  19 Brown-NE                  NT      53.90   122    2  
      25.92   27.98                                                
  5 Hyde, Hayes P       19 Yale-CT                   NT      54.31   119    1  
      26.10   28.21                                                
  6 Stein, Liz A        18 Brown-NE                  NT      54.45   117  
      25.85   28.60                                                
 
Event 19  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bicer, Goksu        19 Yale-CT                   NT      46.02   143    9  
      22.22   23.80                                                
  2 Wetmore, Tucker     21 Brown-NE                  NT      46.73   136    4  
      22.17   24.56                                                
  3 Veatch, Kyle E      20 Yale-CT                   NT      46.87   135    3  
      22.21   24.66                                                
  4 Hunter, James S     19 Brown-NE                  NT      47.53   129    2  
      22.72   24.81                                                
  5 Tin, Alex L         19 Brown-NE                  NT      47.86   126    1  
      22.87   24.99                                                
  6 Puhl, Mack M        19 Yale-CT                   NT      47.87   126  
      22.31   25.56                                                
 
Event 20  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Forrester, Alex     17 Yale-CT                   NT    2:00.04          9  
      28.36   30.03   30.85   30.80                                
  2 Pascal, Melanie L   18 Brown-NE                  NT    2:09.24          4  
      30.17   32.24   33.36   33.47                                
  3 Erskine, Sage H     20 Brown-NE                  NT    2:09.89          3  
      30.96   32.90   33.01   33.02                                
  4 Wisinger, Kelley R  20 Brown-NE                  NT    2:10.49          2  
      31.30   32.71   33.29   33.19                                
  5 Kim, Jane H         21 Yale-CT                   NT    2:11.27          1  
      30.57   32.80   33.83   34.07                                
  6 Nunn, Abigail E     19 Yale-CT                   NT    2:11.62        
      31.10   33.69   33.78   33.05                                
 
Event 21  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Tom E     21 Yale-CT                   NT    1:48.53          9  
      25.49   27.46   27.94   27.64                                
  2 Kikuchi, Ryan R     20 Brown-NE                  NT    1:52.31          4  
      26.18   28.03   28.76   29.34                                
  3 Slater, Ian P       18 Brown-NE                  NT    1:53.99          3  
      26.65   28.55   29.65   29.14                                
  4 Gornitzky, Alex L   20 Yale-CT                   NT    1:54.00          2  
      26.58   28.65   29.26   29.51                                
  5 Lovett, Jared A     18 Yale-CT                   NT    1:55.49          1  
      27.33   29.41   29.62   29.13                                
  6 Williams, Taylor T  18 Brown-NE                  NT    1:56.46        
      27.24   29.10   29.84   30.28                                
 
Event 22  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Susan D        21 Yale-CT                   NT    2:14.69          9  
      31.10   34.51   33.94   35.14                                
  2 Jackson, Kristin N  18 Brown-NE                  NT    2:24.26          4  
      32.86   36.25   37.15   38.00                                
  3 Liao, Athena S      19 Yale-CT                   NT    2:25.66          3  
      32.78   36.58   37.60   38.70                                
  4 Firth, Jamie R      19 Brown-NE                  NT    2:27.49          2  
      34.39   37.16   37.95   37.99                                
  5 Langner, Bailey J   21 Brown-NE                  NT    2:27.80          1  
      33.24   38.22   37.90   38.44                                
  6 Dewing, Caroline O  18 Yale-CT                   NT    2:31.95        
      33.55   38.07   39.75   40.58                                
 
Event 23  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlucci, Conor A   20 Brown-NE                  NT    2:07.15          9  
      29.52   32.45   32.65   32.53                                
  2 Steen, Craig G      21 Yale-CT                   NT    2:08.30          4  
      28.80   32.83   33.67   33.00                                
  3 Luu, Chris V        18 Yale-CT                   NT    2:08.83          3  
      28.55   32.79   33.31   34.18                                
  4 McVicker, Mike      18 Brown-NE                  NT    2:10.63          2  
      29.33   33.12   33.88   34.30                                
  5 Goldsmith, Sam N    20 Yale-CT                   NT    2:12.02          1  
      29.31   32.71   34.76   35.24                                
  6 Grant, Ray J        20 Brown-NE                  NT    2:14.69        
      30.18   34.45   34.69   35.37                                
 
Event 24  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Albrecht, Molly E   18 Yale-CT                   NT    5:01.95   134    9  
      27.92   30.35   30.47   30.78   30.61   30.53   30.59   30.65
      30.65   29.40                                                
  2 Weaver, Joan M      17 Yale-CT                   NT    5:06.30   127    4  
      28.10   30.88   30.73   31.02   31.16   30.96   30.35   30.47
      31.79   30.84                                                
  3 Schumacher, Allyso  19 Brown-NE                  NT    5:08.08   124    3  
      28.45   30.75   31.29   31.39   31.24   31.03   31.01   30.83
      31.18   30.91                                                
  4 Grigereit, Laura E  21 Yale-CT                   NT    5:12.43   117    2  
      28.24   30.64   30.96   31.32   31.50   31.91   31.48   32.00
      32.35   32.03                                                
  5 Ashenfelter, Perry  18 Brown-NE                  NT    5:13.48   116    1  
      28.42   31.85   31.86   31.88   32.17   31.83   31.63   31.75
      31.76   30.33                                                
  6 Champagne, Sarah L  20 Brown-NE                  NT    5:30.95    91  
      28.14   31.05   32.22   32.84   33.56   33.93   34.40   34.91
      35.40   34.50                                                
 
Event 25  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Matt S         20 Yale-CT                   NT    4:41.81   128    9  
      25.56   27.76   28.65   28.69   28.63   28.67   28.72   28.61
      28.47   28.05                                                
  2 Dominski, Michael   18 Yale-CT                   NT    4:43.43   125    4  
      24.72   28.43   29.05   29.39   29.07   28.40   29.27   28.35
      28.52   28.23                                                
  3 Hug, John C         18 Brown-NE                  NT    4:45.61   122    3  
      25.26   28.13   28.78   28.92   29.02   28.64   28.99   28.88
      29.27   29.72                                                
  4 Lee, Charles           Yale-CT                   NT    4:47.71   119    2  
      26.08   28.07   29.01   29.32   29.35   29.25   28.92   29.15
      29.32   29.24                                                
  5 Katz, Andrew        18 Brown-NE                  NT    4:51.66   113    1  
      26.02   28.23   28.91   29.13   29.43   29.54   29.87   30.26
      30.21   30.06                                                
  6 Benster, Tyler S    18 Brown-NE                  NT    4:56.19   106  
      25.82   28.76   29.44   30.10   30.10   30.13   30.69   30.58
      30.61   29.96                                                
 
Event 26  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tung, Monica        18 Yale-CT                   NT     J57.73   136    9  
      27.59   30.14                                                
  2 Mangan, Natascha R  20 Brown-NE                  NT     J58.13   133    4  
      27.39   30.74                                                
  3 Strausser, Haley M  18 Brown-NE                  NT   J1:22.80    12    3  
      27.81   54.99                                                
  4 Matthews, Libby A   17 Brown-NE                  NT     J58.83   129    2  
      27.74   31.09                                                
  5 Clifford, Andrea J  21 Yale-CT                   NT     J59.88   122    1  
      27.14   32.74                                                
  6 Lucos, Ileana M     19 Yale-CT                   NT   J1:01.53   111  
      28.77   32.76                                                
 
Event 27  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bicer, Goksu        19 Yale-CT                   NT      49.40   152    9  
      22.71   26.69                                                
  2 Carlucci, Conor A   20 Brown-NE                  NT      49.47   151    4  
      23.59   25.88                                                
  3 Pinto, John D       21 Brown-NE                  NT      50.77   141    3  
      23.30   27.47                                                
  4 Boone, Matt J       19 Yale-CT                   NT      51.60   134    2  
      23.89   27.71                                                
  5 Choi, Jason J       20 Yale-CT                   NT      51.88   132    1  
      23.87   28.01                                                
  6 Norton, Robbie      18 Brown-NE                  NT      51.94   131  
      24.30   27.64                                                
 
Event 28  Mixed 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grant, Ray J              20 Brown-NE                  NT      49.33   200  
      23.67   25.66                                                
  2 Johnson, Mike A           18 Brown-NE                  NT      52.45   200  
      24.11   28.34                                                
  3 Gayton, John R            19 Brown-NE                  NT      52.62   200  
      24.37   28.25                                                
  4 Samuels, Hillary A        19 Brown-NE                  NT      57.26   200  
      26.95   30.31 1:30.12                                        
  5 Ford, Susannah W          21 Brown-NE                  NT      58.87   200  
      27.43   31.44                                                
  6 Garcia, Erin J            21 Brown-NE                  NT    1:00.10   200  
      27.95   32.15                                                
  7 Earley, Meghan T          18 Brown-NE                  NT    2:06.82    84  
      30.08   31.97   32.34   32.43                                
  8 Sauer, Bridget C          18 Brown-NE                  NT    2:08.11    79  
      30.14   32.82   32.75   32.40                                
  9 Gleyzer, Anna D           21 Brown-NE                  NT    2:21.85    38  
      29.90   36.84   42.79   32.32                                
 
Event 29  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rosenberg, Rachel   19 Yale-CT                   NT     274.65   146    9  
  2 Meneses, Paige P    18 Yale-CT                   NT     264.23   142    4  
  3 Tassell, Rebecca    19 Brown-NE                  NT     245.55   134    3  
  4 Andrekovich, Lisa   19 Yale-CT                   NT     222.07   123    1  
  5 Lindquist, Kara     21 Brown-NE                  NT     221.70   123  
  6 Poverman, Marisa J  21 Yale-CT                   NT     219.67   122  
  7 Guimond, Julia      18 Brown-NE                  NT      52.62          2  
 
Event 30  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Teer, Drew P        21 Yale-CT                   NT     334.73   157    9  
  2 Staab, Colton B     19 Yale-CT                   NT     307.43   148    4  
  3 Kambe, C.J.         21 Brown-NE                  NT     302.33   146    3  
  4 Olson, Eric R       20 Yale-CT                   NT     254.78   128    2  
  5 Feldman, Jon        18 Brown-NE                  NT     241.50   122    1  
  6 Seriff-Kulick, A       Yale-CT                   NT     210.98   108  
 
Event 31  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Susan D        21 Yale-CT                   NT    2:06.85   136    9  
      28.51   34.05   34.06   30.23                                
  2 Jackson, Kristin N  18 Brown-NE                  NT    2:09.95   124    4  
      28.03   34.58   36.98   30.36                                
  3 Matthews, Libby A   17 Brown-NE                  NT    2:10.64   121    3  
      28.14   33.85   39.31   29.34                                
  4 Nunn, Abigail E     19 Yale-CT                   NT    2:11.68   118    2  
      29.52   33.81   39.49   28.86                                
  5 Darwin, Kristin C   20 Yale-CT                   NT    2:13.55   111    1  
      28.78   34.08   40.01   30.68                                
 
Event 32  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kikuchi, Ryan R     20 Brown-NE                  NT    1:55.06   134    9  
      25.31   28.97   34.44   26.34                                
  2 Slater, Ian P       18 Brown-NE                  NT    1:56.52   128    4  
      25.37   29.50   35.07   26.58                                
  3 Luu, Chris V        18 Yale-CT                   NT    1:56.87   127    3  
      25.38   31.26   32.47   27.76                                
  4 Lovett, Jared A     18 Yale-CT                   NT    1:56.94   127    2  
      25.18   28.94   34.95   27.87                                
  5 Steen, Craig G      21 Yale-CT                   NT    1:57.39   125    1  
      25.71   30.89   32.97   27.82                                
  6 McVicker, Mike      18 Brown-NE                  NT    1:59.07   119  
      26.15   30.75   33.61   28.56                                
 
Event 33  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown University-NE  'A'                         NT    3:34.48   423   11  
     1) Caldarella, Kristen L 19        2) Stein, Liz A 18                
     3) Schumacher, Allyson M 19        4) Williams, Samantha N 19        
       25.36    52.97    25.41    54.19    25.53    53.46    25.49    53.86
  2 Brown University-NE  'C'                         NT    3:41.09   381    4  
       30.68    57.83    26.30    56.05    25.89    54.65    25.74    52.56
  3 Brown University-NE  'B'                         NT   x3:41.92   375  
     1) Ashenfelter, Perry E 18         2) Firth, Jamie R 19              
     3) Strausser, Haley M 18           4) Erskine, Sage H 20             
       26.57    55.51    25.98    54.84    26.74    56.14    26.65    55.43
 -- Yale University-CT  'A'                          NT   X3:31.40        
     1) Clifford, Andrea J 21           2) Tsay, Cynthia J 17             
     3) Weaver, Joan M 17               4) Forrester, Alex 17             
       25.87    54.41    25.50    52.61    25.45    53.03    24.47    51.35
 -- Yale University-CT  'B'                          NT   X3:38.11        
     1) Kao, Erica Y 18                 2) Grigereit, Laura E 21          
     3) Albrecht, Molly E 18            4) Hyde, Hayes P 19               
       25.68    53.81    26.69    54.80    26.48    54.71    26.00    54.79
 -- Yale University-CT  'C'                          NT   X3:40.84        
     1) Kim, Jane H 21                  2) Tung, Monica 18                
     3) Lawrence, Victoria T 18         4) Liao, Athena S 19              
       26.75    54.81    26.32    54.64    26.39    54.92    26.25    56.47
 
Event 34  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown University-NE  'A'                         NT    3:07.92   441   11  
     1) Wetmore, Tucker 21              2) Juhn, Timothy Y 19             
     3) Pinto, John D 21                4) Hunter, James S 19             
       22.50    47.33    21.88    46.64    21.94    46.90    22.24    47.05
  2 Brown University-NE  'B'                         NT    3:12.99   408    4  
     1) Tin, Alex L 19                  2) Johnson, Mike A 18             
     3) Norton, Robbie 18               4) Huxley, Trent T 22             
       23.28    48.42    23.02    48.26    22.79    48.15    22.70    48.16
  3 Brown University-NE  'C'                         NT   x3:19.47   366  
     1) Lowen, Greg B 19                2) Chanin, David W 20             
     3) Gayton, John R 19               4) Katz, Andrew 18                
       23.22    49.30    24.12    51.69    22.59    48.16    23.69    50.32
 -- Yale University-CT  'A'                          NT   X3:06.47        
     1) Dominski, Michael D 18          2) Veatch, Kyle E 20              
     3) Robinson, Tom E 21              4) Choi, Lugar S 21               
       22.98    47.99    21.65    46.38    21.80    45.94    21.58    46.16
 -- Yale University-CT  'B'                          NT   X3:09.40        
     1) Gornitzky, Alex L 20            2) Puhl, Mack M 19                
     3) Altinok, Mert 18                4) Taylor, Jonathan B 21          
       22.59    47.86    22.44    47.68    21.98    46.98    22.24    46.88
 -- Yale University-CT  'C'                          NT   X3:14.45        
     1) Boone, Matt J 19                2) Lee, Matt S 20                 
     3) Choi, Jason J 20                4) Murez, Zak P 20                
       23.04    48.21    23.83    49.54    22.97    49.34    21.92    47.36