Recap | Results

Women's Gymnastics Meet Results

Brown at Alaska Anchorage

Host: Alaska Anchorage
Date: February 21, 2010
Location: Wells Fargo Sports Complex - Anchorage, AK
Venue: Away Meet
Contents: Event Results Team Results
  Vault Team Standing
  Uneven Parallel Bars Brown University
  Balance Beam Alaska Anchorage
  Floor Exercise Judge List

 

Team Standing  (Top)
Place  Team Score 
1  Alaska Anchorage 189.525 
2  Brown University 189.325 

 

Brown University  (Top)
Head Coach:  Sara Carver-Milne
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Nicole Abdo 9.300   9.050 9.550  
 Chelsey Binkley 9.325 9.200   9.600  
 Katie Goddard 8.150     9.725  
 Lauren Hall 8.750 9.450   9.200  
 Izzy Kirkham-Lewitt   9.400 9.575    
 Emily Lutfey 9.550 9.550 9.700 9.600 38.400
 Julia Meyer   9.800 9.725    
 Lilly Siems     8.400    
 Carli Wiesenfeld 9.650 9.350 9.200 9.475 37.675
 Team Totals 46.575  47.550  47.250  47.950  189.325

 

Alaska Anchorage  (Top)
Head Coach:  Paul Stoklos
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Lauren Agostino 9.750   9.750 9.550  
 Erin Aitcheson   8.200      
 Meagan Byrne   8.900 8.700 9.475  
 Kelsey Fullerton 9.675   9.200 9.775  
 Maria Puricelli 9.475 9.275      
 Shakea Sanders 9.675 9.600 9.025 9.775 38.075
 Kaelei Spoor 9.475   9.150 9.675  
 Jackie Thomas   9.150      
 Courtney Williams 9.500 9.700 9.450 9.025 37.675
 Team Totals 48.075  46.625  46.575  48.250  189.525

 

Vault Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Lauren Agostino  Alaska Anchorage 9.750 
2  Kelsey Fullerton  Alaska Anchorage 9.675 
2  Shakea Sanders  Alaska Anchorage 9.675 
4  Carli Wiesenfeld  Brown University 9.650 
5  Emily Lutfey  Brown University 9.550 
6  Courtney Williams  Alaska Anchorage 9.500 
7  Maria Puricelli  Alaska Anchorage 9.475 
7  Kaelei Spoor  Alaska Anchorage 9.475 
9  Chelsey Binkley  Brown University 9.325 
10  Nicole Abdo  Brown University 9.300 
11  Lauren Hall  Brown University 8.750 
12  Katie Goddard  Brown University 8.150 

 

Uneven Parallel Bars Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Julia Meyer  Brown University 9.800 
2  Courtney Williams  Alaska Anchorage 9.700 
3  Shakea Sanders  Alaska Anchorage 9.600 
4  Emily Lutfey  Brown University 9.550 
5  Lauren Hall  Brown University 9.450 
6  Izzy Kirkham-Lewitt  Brown University 9.400 
7  Carli Wiesenfeld  Brown University 9.350 
8  Maria Puricelli  Alaska Anchorage 9.275 
9  Chelsey Binkley  Brown University 9.200 
10  Jackie Thomas  Alaska Anchorage 9.150 
11  Meagan Byrne  Alaska Anchorage 8.900 
12  Erin Aitcheson  Alaska Anchorage 8.200 

 

Balance Beam Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Lauren Agostino  Alaska Anchorage 9.750 
2  Julia Meyer  Brown University 9.725 
3  Emily Lutfey  Brown University 9.700 
4  Izzy Kirkham-Lewitt  Brown University 9.575 
5  Courtney Williams  Alaska Anchorage 9.450 
6  Kelsey Fullerton  Alaska Anchorage 9.200 
6  Carli Wiesenfeld  Brown University 9.200 
8  Kaelei Spoor  Alaska Anchorage 9.150 
9  Nicole Abdo  Brown University 9.050 
10  Shakea Sanders  Alaska Anchorage 9.025 
11  Meagan Byrne  Alaska Anchorage 8.700 
12  Lilly Siems  Brown University 8.400 

 

Floor Exercise Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Kelsey Fullerton  Alaska Anchorage 9.775 
1  Shakea Sanders  Alaska Anchorage 9.775 
3  Katie Goddard  Brown University 9.725 
4  Kaelei Spoor  Alaska Anchorage 9.675 
5  Emily Lutfey  Brown University 9.600 
5  Chelsey Binkley  Brown University 9.600 
7  Lauren Agostino  Alaska Anchorage 9.550 
7  Nicole Abdo  Brown University 9.550 
9  Meagan Byrne  Alaska Anchorage 9.475 
9  Carli Wiesenfeld  Brown University 9.475 
11  Lauren Hall  Brown University 9.200 
12  Courtney Williams  Alaska Anchorage 9.025 

 

All Around Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Emily Lutfey  Brown University 38.400 
2  Shakea Sanders  Alaska Anchorage 38.075 
3  Courtney Williams  Alaska Anchorage 37.675 
3  Carli Wiesenfeld  Brown University 37.675 

 

Meet Judges  (Top)
 Event  Number  Name  Rating
 Vault  Judge 1  Nadine Thompson  Level 10
   Judge 2  Kalei Rupp  Level 10
 Bars  Judge 1  Susan Judd  Level 10
   Judge 2  Laurie Keene  National
 Beam  Judge 1  Laurie Keene  National
   Judge 2  Kalei Rupp  Level 10
 Floor  Judge 1  Susan Judd  Level 10
   Judge 2  Nadine Thompson  Level 10

 

 PLEASE NOTE: All scores are unofficial until verified at end of meet. For questions regarding the meet results, please contact the host institution.
 
Last updated 2/21/2010 at 3:52:31PM
Posted 2/21/2010 at 10:43:38PM

 

Web page created by: The Gymnastics ScoreKeeper™
Software from: Beaver Creek Software
Version: 2010.004
Web site: www.beaverlog.com
Telephone: (541) 752-7263
 
Copyright ©2010 by Beaver Creek Software. All rights reserved