Golash, Masood Pace Fencing at NCAA Northeast Regional

Golash, Masood Pace Fencing at NCAA Northeast Regional

WALTHAM, Mass. – Freshman Signe Golash placed 10th in women's sabre, and junior Umar Masood finished 11th in men's foil to pace Brown University fencing at the 2018 NCAA Northeast Regional on Sunday at Brandeis University's Gosman Sports and Convocation Center.

Golash (Syracuse, N.Y.) earned her 10th-place finish out of 46 competitors in women's epee with an overall record of 9-13 while Masood (Pittsford, N.Y.) gained his 11th-place finish out of a field of 35 in men's foil with a 10-13 overall mark.

Three other Bears – senior Alexander Catoya (Rutherford, N.J.), freshman Arianna Ferretti (Old Field, N.Y.), and senior Clarissa Allen (Newtown, Pa.) earned top-20 finishes. Catoya came in 17th out of 33 competitors in men's sabre, Ferretti placed 17th out of 48 entrants in women's epee, and Allen placed 20th out of a field of 46 in women's foil.

In men's epee, senior Samuel Koch (San Francisco, Calif.) came in 22nd, junior Julius Reiner (Chicago, Ill.) placed 33rd, and freshman Nathan Sinai (Merion Station, Pa.) finished 34th in a field of 41 competitors.

Senior David Adler (Bellevue, Wash.) came in 23rd out of 35 entrants in men's foil, and freshman Sean Feeney (Riverside, R.I.) finished 22nd out of 33 competitors in men's sabre.

In women's epee, freshman Sofija Podvisocka (Dublin, Calif.) placed 21st, and sophomore Sophie Ulene (Scarsdale, N.Y.) came in 26th in a field of 48. In women's foil, freshman Elena Jin (Fremont, Calif.) tied for 26th, and junior Ebba Brunnstrom (London, England) came in 32nd out of 46 competitors.

In women's sabre, sophomore Sabrina Edelman (New York, N.Y.) posted a 27th-place finish, and junior Claudia Jiang (Basking Ridge, N.J.) followed in 29th place out of 46 entrants.

Next, Brown will look to send representatives to the NCAA Championships from Mar. 22-25 at Penn State. The NCAA will announce selections on Mar. 13.

Brown Results: 

Men's Epee (41 Competitors)
Samuel Koch: 22nd Place (3-3 Overall)
Julius Reiner: 33rd Place (3-1 in Rd. 1 | 1-5 in Rd. 2 | 4-6 Overall)
Nathan Sinai: 34th Place (3-1 in Rd. 1 | 0-6 in Rd. 2 | 3-7 Overall) 

Men's Foil (35 Competitors)
Umar Masood: 11th Place (5-1 in Rd. 1 | 3-3 in Rd. 2 | 2-9 in Rd. 3 | 10-13 Overall)
David Adler: 23rd Place (2-4 Overall) 

Men's Sabre (33 Competitors)
Alexander Catoya: 17th Place (3-3 in Rd. 1 | 1-5 in Rd. 2 | 4-8 Overall)
Sean Feeney: 22nd Place (2-4 Overall) 

Women's Epee (48 Competitors)
Arianna Ferretti: 17th Place (2-2 in Rd. 1 | 3-3 in Rd. 2 | 2-4 in Rd. 3 | 7-9 Overall)
Sofija Podvisocka: 21st Place (2-2 in Rd. 1 | 3-3 in Rd. 2 | 1-5 in Rd. 3 | 6-10 Overall)
Sophie Ulene: 26th Place (2-2 in Rd. 1 | 2-4 in Rd. 2 | 4-6 Overall) 

Women's Foil (46 Competitors)
Clarissa Allen: 20th Place (3-3 in Rd. 2 | 0-6 in Rd. 3 | 3-9 Overall)
Elena Jin: T-26th Place (2-4 Overall)
Ebba Brunnstrom: 32nd Place (3-1 in Rd. 1 | 1-5 in Rd. 2 | 4-6 Overall) 

Women's Sabre (46 Competitors)
Signe Golash: 10th Place (4-2 in Rd. 2 | 3-2 in Rd. 3 | 2-9 in Rd. 4 | 9-13 Overall)
Sabrina Edelman: 27th Place (2-2 in Rd. 1 | 2-4 in Rd. 2 | 4-6 Overall)
Claudia Jiang: 29th Place (4-0 in Rd. 1 | 1-5 in Rd. 2 | 5-5 Overall)