All Time Academic All-Ivy

Name Sport Year(s) - Listed year is academic
season in which the athlete was awarded
Rene Abdalah Football 1993, 1994, 1995
Gerrit Adams Water Polo 2007
Jeremy Adler Fencing 2006
Vik Agrawal Tennis 1993
Uwa Airhiavbere Football 2002
Julie Amato Basketball 1999
Mike Amato Golf 2011
Rachel Anderson Crew 2000
Erin Andrews Squash 2007
Mark Arrigan Baseball 1994
Alessandra Assante Fencing 2004
Sarah Atkinson Outdoor Track 1994
Sarah Atkinson Cross Country 1994, 1995
Kendrick Au Tennis 2011
Katie Auriemma Field Hockey 2008
Jennifer Bachus Crew 1997
Bridget Ballard Soccer 2010
Tori Barbata Water Polo 2003
Amy Baxter Softball 2008
David Bailey Squash 2005, 2006
Elizabeth Balassone Water Polo 2005, 2007
Bridget Ballard Soccer 2009
Joel Barone Football 2003
Marcus Becker Basketball 2006
Arden Beddoes Crew 2005
Anna Bengtson Skiing 2009
Morgan Bernius Soccer 1995, 1996
Rachel Biblo Outdoor Track 2011
Chelsey Binkley Gymnastics 2010, 2011
Alexis Blaxberg Water Polo 2008
Amber Bledsoe Soccer 2013
Eric Block Soccer 1996, 1997
Ray Bobrownicki Indoor Track 2005
Igor Boraska Crew 1994
Anthony Borelli Ice Hockey 2013
Andrea Boudreau Ice Hockey 1994, 1995
Brad Bowery Indoor Track 2003
Ben Brackett Soccer 2007
Cindy Bradeen Squash 1995, 1996
Diana Brainard Squash 1992
Emily Brennan Field Hockey 1999
Ali Brewer Ice Hockey 1998, 1999, 2000
Matt Britner Soccer 2008
Brett Brown Football 1993
Parker Brown Lacrosse 2012
Adam Buchanan Soccer 2002
Jessica Buck Gymnastics 2001
Charlie Buckley Football 1994
Chris Burke Cross Country 2000
Gerry Burke Ice Hockey 2005
Jordan Burke Lacrosse 2008, 2009
Nicole Burns Indoor Track 2008
Nate Burroughs Wrestling 1999
Lizzie Buza Field Hockey 2002, 2003, 2004
Niki Caggiano Lacrosse 2001, 2002
Maura Cahill Gymnastics 1998
Sue Calder Softball 1992, 1993
Alexa Caldwell Lacrosse 2011
Heidi Caldwell Cross Country 2013
Cristina Caligiuri Crew 2009
Mark Callahan Football 2010
Stephen Campbell Football 2000
Marjorie Carges Swimming 1994
Dan Carr Golf 1995
Ed Cerullo Squash 2008
Phil Charm Tennis 2006
Gordon Chen Football 2001
Kristie Chin Softball 2010
Albert Cho Squash 1994
Nick Ciarcia Wrestling 2002, 2003, 2004
Robbie Clark Indoor Track 1995
Lauren Clarke Basketball 2013
Colin Cloherty Football 2009
Evan Coleman Soccer 2011
Tricia Colligan Field Hockey 1995
Margaret Connolly Cross Country 2013
Patrick Conroy Football 2011
Krista Consiglio Skiing 2010, 2011
Chris Contrino Baseball 2005
Tori Cook Soccer 1992
Jessie Cooper Volleyball 2001, 2002, 2003
Margaret Cosmala Fencing 1999, 2000
David Coughlin Crew 2006, 2007
Allison Courtin Crew 2012
Katie Cowan Swimming 1999, 2000
Tom Crain Baseball 1992, 1993
Adom Crew Soccer 2003, 2004
Meredith Crocker Cross Country 2004
Tyler Crone Crew 1996
Sarah Crosky Squash 2012
Christian Crynes Crew 2009, 2010
Lindsay Cunningham Soccer 2008, 2009
Russell Curley Indoor Track 1993, 1994
Russell Curley Outdoor Track 1994
Russell Curley Cross Country 1994
Kate Cushing Outdoor Track 2003
Mia Dammen Soccer 1994, 1995
Andrew Daniels Soccer 2007
Steve Daniels Baseball 2009
Yann Danis Ice Hockey 2002
Anya Davidson Cross Country 2006
Neville Davy Indoor Track 1998
Sara Dawes Soccer 1997, 1998
Steve DeBrun Squash 1992
Bobby Deeb Baseball 2003
Chris Deegan Wrestling 1997
Dillon Delaney Swimming 2008
Matt DelMastro Swimming 2005
Clay Del Prince Lacrosse 2013
Mark Dembitz Fencing 2002
Constantine Demetracopoulos Crew 2002
Pascal Denis Ice Hockey 2003
Cynthia DeRosa Field Hockey 1992
Sean Dersch Ice Hockey 2007
Sloan DeRoss Crew 1999
Mimi DeTolla Lacrosse 2007
Peter DeYoung Baseball 1997, 1998, 1999
Mike DiBiase Baseball 2011
Doria DiBona Skiing 2002, 2003
Elizabeth DiBona Skiing 2001
Annalisa DiChiara Soccer 1992
Strider Dickson Lacrosse 1998, 1999
Joe DiGiacomo Football 2007
Daveed Diggs Outdoor Track 2004
Andy Dixon Soccer 1999
Michael Dougherty Football 2009
Chris Drake Tennis 2001, 2003
Emily Dreblow Soccer 1999
Deborah Dryer Crew 2005, 2006
Angela Dunn Volleyball 2002
Darren Eales Soccer 1994, 1995
Sara Eaton Field Hockey 2009
Brian Ellixson Football 2011
David Enemark Crew 2003
Leigh Ernst Lacrosse 1993
Peter Fallon Lacrosse 2011
Jay Fantone Water Polo 2005
Bobby Farnham Ice Hockey 2012
Amy Farley Volleyball 1996, 1997
Jeff Feingold Soccer 1992
Todd Feltus Cross Country 1995
Paul Fichiera Football 1996
Dave Filippone Crew 1995
Geoff Finch Ice Hockey 1993, 1994
Corey Finnerty-Ludwig Crew 2008
Jayne Finst Gymnastics 2002, 2003, 2004
Joe Fiqua Crew 2000
Tara Fiscella Golf 2001, 2002, 2003
Elise Fishelson Equestrian 2011
Alex Fleming Crew 2012
Craig Foisie Water Polo 1998
Amanda Forte Equestrian 2000, 2002
Chris Fox Soccer 1995, 1996
Dave Foxen Wrestling 2012
Sarah Fraidin Squash 1993
Spencer Freedman Tennis 1992
Anne Friedland Soccer 2008
Paul Friedman Fencing 2000
Krista Fulton Soccer 1996
David Galluzzi Swimming 1995
Susana Garcia Field Hockey 2000, 2001
Margaret Gardel Crew 1998
Cara Gardner Ice Hockey 2001
Mike Gartner Water Polo 2008, 2009
Jeff Gaudette Outdoor Track 2003
Jeff Gaudette Cross Country 2004
Samantha Gehring Lacrosse 1994
Morgan Gerlak Crew 2013
Cory Gibbs Soccer 2001
Lauren Gibbs Volleyball 2006
Tessa Gobbo Crew 2013
Katie Goddard Gymnastics 2012
Nick Goldberg Tennis 2004, 2005
Jake Golenor Outdoor Track 2005, 2006
Geoff Gotlieb Swimming 1998
Ryan Graddy Outdoor Track 2008
Paul Grandstrand Soccer 2010
Peter Greskoff Baseball 2010
Caroline Grogan Crew 1999
Emily Grossman Cross Country 1998
Brittnay Grovey Indoor Track 2005, 2006
Danielle Grunloh Indoor Track 2009, 2010
Smita Gupta Cross Country 2007, 2008
Dave Gustovich Wrestling 1994
Larry Haertel Golf 2007
Holly Hagens Soccer 1993
Daphne Halaris Lacrosse 1992, 1993
Dan Hanegby Tennis 2007
Kathy Hannon Volleyball 1993
Kathy Hannon Crew 1993, 1994
Derrick Hansen Swimming 1992
Ben Hardt Fencing 1999
Duriel Hardy Cross Country 2009
Duriel Hardy Indoor Track 2009, 2010
Duriel Hardy Outdoor Track 2009, 2010
Nelson Hargrove Golf 2013
Tara Harrington Field Hockey 1993, 1994
Kelley Harrison Field Hockey 2013
Nick Hartigan Football 2004, 2005, 2006
Jennifer Hausmann Fencing 2007
Katherine Hawrot Fencing 2013
Sarah Hayes Basketball 2005, 2006
Sarah Hebert-Seropian Soccer 2012
Ellie Heckscher Fencing 1996
Keira Heggie Water Polo 2004
Doran Heist Wrestling 2005
Julie Herrold Soccer 2004
Cassandra Herzberg Tennis 2011
Kelsey Hiatt Swimming 2002
Kim Highlund Volleyball 2004
Brent Hoiness Ice Hockey 1998
Graham Holland Squash 1995, 1996
Kent Holland Water Polo 2010
Jason Holowaty Baseball 1995
Mike Hsu Water Polo 1997
Charlie Humber Ice Hockey 1995, 1996
Scott Humber Ice Hockey 1996
Doug Humphrey Indoor Track 1999, 2000
Katie Hyland Field Hockey 2010, 2011
Venkatesh Iyer Tennis 1998
Kristin Jackson Swimming 2013
Sean Jensen Football 2002
Martina Jerant Basketball 1993
Stacey Johansen Softball 1994
Christina Johnson Basketball 2010
Courtney Johnson Ice Hockey 2002, 2003
Enda Johnson Cross Country 2000, 2001, 2002
Enda Johnson Indoor Track 2001
Portia Johnson Crew 2001
Scott Johnston Water Polo 1996
Tanya Jones Indoor Track 1994
Julian Jordan Soccer 2003
Allison Kagawa Soccer 2011, 2012
Dan Kantrovitz Baseball 1999, 2001
Whitney Keefe Equestrian 2007, 2008
Julia Kelderman Field Hockey 2005
Becky Kellar Softball 1995, 1996, 1997
Becky Kellar Ice Hockey 1997
Julia Keller Lacrosse 2012
Brian Kelly Swimming 2008
Casey Kelsey Crew 2011
Nancy Kendall Lacrosse 1994, 1995
Devon Kennedy Squash 1999
Sam Kernan-Schloss Soccer 2012, 2013
Doug Kezirian Water Polo 2000, 2001
Erin Khniholm Crew 1995
Ryan Kikuchi Swimming 2011
Melissa Kim Soccer 2010
Craig Kinsley Outdoor Track 2010, 2011
Shawn Kitchner Wrestling 2006, 2007
Kari Klassen Swimming 1998
Kevin Klein Wrestling 1996
Phoebe Koch Lacrosse 1997, 1998
Sharod Kohli Tennis 1999
Julia Komosinski Cross Country 2005
Terence Kooyker Crew 2004
Paul Krasinski Basketball 1998
Misia Krasowski Tennis 2012, 2013
Elvina Kung Volleyball 2005
John Kunschner Golf 1996
Matt Kutler Baseball 2002
Steve Lacy Soccer 1992
Cynthia Lake Lacrosse 1996
Jessica Lanning Crew 2002
Page Lansing Water Polo 2006
Kim Lanzire Soccer 2001, 2002
Katie Lapinski Volleyball 2007
Jessica Larson Swimming 2005, 2006
Amy Latinen Swimming 2007
Kim LaVere Soccer 2006
Jeff Lawler Baseball 2000
Adrian Leanza Squash 2011
Jenn Lears Swimming 2001
Emma LeBlanc Skiing 2013
Chris Lee Tennis 2008, 2009
Jarrett Leech Soccer 2009
Garrett Leffelman Basketball 2010
Ellen Lenihan Basketball 1994
Mike Levin Lacrosse 2004
Miles Libbey Swimming 1993
Lauren Libfraind Crew 2010
Lauren Linder Outdoor Track 2004
Bronson Lingamfelter Wrestling 2001
Christine Livoti Fencing 2008
Rick Lloyd Basketball 1992
Samantha Lloyd Field Hockey 2006, 2007
John Loeser Cross Country 2010
Nathan Lovett Football 2012
Dan Lowry Cross Country 2012
Dan Lowry Outdoor Track 2012
Catherine Luke Volleyball 1994, 1995
Libby Lyons Soccer 1998
Rachael MacDonald Basketball 2000
Jack Maclellan Ice Hockey 2011, 2012
Brian Madden Crew 1993
Dan Mahoney Fencing 2007
Nick Malone Tennis 2001, 2002
Natascha Mangan Swimming 2011
Mira Manickam Outdoor Track 1999
Sara Mansur Tennis 2009
Eliza Marshall Soccer 2012
Oliver Marti Lacrosse 1992, 1993
Mark McAndrew Basketball 2007, 2008
Rob McCann Swimming 1992
Emily McCoy Swimming 2003, 2004
Keely McDonald Lacrosse 2000
Ryan McDuff Soccer 2013
Luke McGee Crew 2000, 2001
Will McGettigan Lacrosse 2006
Kelly McGuire Fencing 2013
Mary McMains Volleyball 1998
Bridget McNamara Field Hockey 2012
James McNamara Water Polo 2013
Rob Medairos Soccer 2012
Erin Meschter Outdoor Track 2005
Josh Meyer Basketball 2002
Natalie Meyers Volleyball 2008, 2009
Olivia Mickle Outdoor Track 2012
Jeff Miksis Swimming 2001
Lindsay Minges Lacrosse 2013
Nyema Mitchell Basketball 2004
Levon Mock Wrestling 2008
Jeremy Modell Golf 1994
Jefferson Moors Swimming 2002, 2003, 2004
Kathryn Moos Soccer 2007
Jimmy Mormile Lacrosse 2002
Michele Mortensen Ice Hockey 1996
Kia Mosenthal Skiing 2012
Michelle Moses Softball 2009
Amy Mulligan Field Hockey 1992, 1993
Alison Mullin Soccer 2013
Matt Mullery Basketball 2009
Lucia Murphy Ice Hockey 1992
Tomo Nakanishi Volleyball 2000
Laurel Naverson Swimming 1996
Jade Newburn Basketball 1997
Jaqueline Nicewarmer Field Hockey 1994
John Nicholson Tennis 1996
Mike Nobel Ice hockey 1997
Jeff Nord Indoor Track 1999
Kelly O'Hear Skiing 2006, 2007
Brendan O'Keefe Indoor Track 2004
Kevin O'Sullivan Water Polo 1999
Rick Olczyk Ice Hockey 1992
Rylee Olewinski Ice Hockey 2007
Uchenna Omoharo Softball 2004
Annie Owens Field Hockey 2001
Noel Pacarro Water Polo 2001, 2002
Melissa Panchuck Softball 1998
Adam Pantel Fencing 2009, 2010
Hannah Passafuime Basketball 2011, 2012
Trishna Patel Tennis 1997
Kimani Paul-Emile Indoor Track 1992, 1993
Kimani Paul-Emile Outdoor Track 1992, 1993
Michelle Pautler Tennis 2007
Steve Peck Water Polo 1995
Jamie Peddy Equestrian 2006
Jim Pedro Wrestling 1993
Cory Pelletier Field Hockey 2003
Jayson Pereira Cross Country 1996, 1997
Christopher Perkins Football 2010
James Perry Football 1998
Scott Perry Football 1992
Tom Peters Lacrosse 1992
Laurel Pierpont Field Hockey 2004
JD Pinto Swimming 2010
Lauren Pischel Cross Country 2011
Andrea Posa Field Hockey 2007
Laura Powers Swimming 1992
Patrick Powers Basketball 2003, 2004
Scott Powers Soccer 2000, 2001
Karen Prazar Crew 2003, 2004
Lauren Presant Water Polo 2009, 2010
Brendan Prindiville Cross Country 1999
Laura Pyne Squash 2010
Bob Quinnell Ice Hockey 1998
Adrian Rapp Soccer 2002
Paul Raymond Outdoor Track 2007
Paul Raymond Football 2008
Conor Reardon Baseball 2008
Kevin Reed Swimming 1994
Dylan Remick Soccer 2013
Kathryn Rice Volleyball 1999
Daniel Ricketts Swimming 2009
David Robertson Ice Hockey 2008
Dennis Robertson Ice Hockey 2013
Brent Robinson Ice Hockey 2004
Kelly Robinson Lacrosse 2009
Elizabeth Rogers Lacrosse 1999
Marcos Rollan Tennis 1997
Marcos Romaneiro Soccer 2004, 2005
Charlotte Rose Fencing 2009
Nick Rosenberg Squash 1997
Dave Rosenstein Soccer 1993
Lillian Rosenthal Squash 2003, 2005
Paul Rosiak Indoor Track 2007
Bekah Rottenberg Lacrosse 2003
Rupert Roxburgh Crew 1997
Katie Rowinski Indoor Track 2004
Elise Roy Soccer 2000
Greg Rozycki Lacrosse 1995
Virginia Rushing Soccer 1997
Sheryl Ryu Tennis 1992
Ian Sady Golf 2000
Meredith Saillant Cross Country 1992, 1993
Luke Samson Water Polo 2007
Saranga Sangakkara Tennis 1998, 1999
Jeanette Saraidaridis Crew 2007
Michael Satin Lacrosse 1997, 1998
Kate Saul Crew 1999, 2000
Susan Scavone Indoor Track 2012
Allison Schettini Lacrosse 1997, 1998
Renee Schnieder Squash 1992
Ruth Schnieder Fencing 2006
Meghan Schreck Soccer 2995
Corey Schwartz Water Polo 2011
Mary Seid Softball 2006
Reade Seligmann Lacrosse 2010
Michaela Sewall Soccer 2003, 2004
Raj Shah Crew 1996
Shane Shapiro Baseball 1996
Dylan Sheehan Soccer 2008
Erin Sheehy Lacrosse 1992
Michelle Shnayder Gymnastics 2013
Betsy Siberry Soccer 1999
Greg Silverberg Crew 2012
Matt Simmons Football 1997, 1998
Jed Simon Water Polo 1993
Cody Slaughter Baseball 2013
Azibo Smith Football 1999
Brynn Smith Indoor Track 2011
Brynn Smith Outdoor Track 2010
Kelly Smith Soccer 2992
Ryan Smith Soccer 1998
Zack Smith Indoor Track 1996
Laura Sobik Cross Country 1999, 2000
Jennifer Sobuta Gymnastics 2008
Sharon Sonenblum Fencing 2001, 2002
Paula Spaeth Indoor Track 2000
Kate Staley Lacrosse 2005, 2006
Jay Stalfort Lacrosse 1994
Charlotte Steel Squash 2009
Svetozar Stefanovic Water Polo 2012, 2013
Lisa Stern Gymnastics 1993, 1994, 1995
Scott Stirling Ice Hockey 1999, 2000
Nicole Stock Ice Hockey 2008, 2009
Paul Strombom Crew 2008
Yamini Subramanian Field Hockey 1996, 1997
Chris Sullivan Lacrosse 2000, 2001
Katie Sullivan Field Hockey 1998
Matthew Sullivan Basketball 2012, 2013
Peter Sullivan Basketball 2011
Hillary Swaffield Skiing 2005
Patrick Tarpy Cross Country 2003, 2004
Lindsay Taylor Outdoor Track 2000
Nate Taylor Squash 1993
Brock Tessman Outdoor Track 1998
Bryan Tews Baseball 2006
Debbie Thomas Tennis 1995
Devin Thomas Baseball 2007
Elanor Thomas Golf 2005
Brad Thompson Squash 2012
Jon Thompson Lacrosse 2003
Kenneth Thompson Outdoor Track 2013
Stephanie Thompson Softball 2012, 2013
Sara Tindall Cross Country 2000, 2001
Vanessa Toney Indoor Track 1995
Vanessa Toney Outdoor Track 1996
Rodd Torbert Football 1992
Megan Tuohy Golf 2012
David Turner Football 2006
Liz Turner Basketball 1997, 1998
Graham Tyler Baseball 2012
Star Urmston Swimming 1993
Erin Vali Cross Country 1992, 1993
Erin Vali Outdoor Track 1992, 1993
Kristen Vincent Field Hockey 2005, 2006
Lauren Vitkus Lacrosse 2008
Matt Vokes Ice Hockey 2009
Aaron Volpatti Ice Hockey 2010
Kyle Wailes Lacrosse 2005
Geoff Walker Soccer 2000
Gina Walker Soccer 2011
David Walls Soccer 2011
Kent Walls Outdoor Track 2006
Katrina Walters Swimming 1995, 1997
Chris Walther Football 2003
Christian Warrington Ice Hockey 2001
Owen Washburn Cross Country 2006
Paris Waterman Lacrosse 2010
William Watterson Wrestling 2013
Ed Watts Outdoor Track 1995, 1996, 1997
Ed Watts Indoor Track 1997
Simon Weaver Wrestling 1995
Duncan Welstead Swimming 2000
Dan Wendt Water Polo 1994
Ephraim Wernick Football 1999
Kerri Whitaker Lacrosse 1996
Andy Wiener Water Polo 2005, 2006
Bobby Wiginton Baseball 2004
Kristin Williams Outdoor Track 1995
Kristin Williams Cross Country 1996, 1997
Kristin Williams Indoor Track 1996, 1997
Brianna Williamson Volleyball 2010, 2011
Rachel Winer Skiing 1997, 1998
Hans Wittusen Soccer 1997, 1998
Jesse Wood Basketball 2000, 2001
Rosie Woodford Cross Country 2003
Kate Woods Water Polo 2013
Ariel Wright Cross Country 2009, 2010
Ed Yoon Golf 2002
Heather Young Tennis 2001
Michael Yules Football 2013
Ari Zamir Cross Country 2008
Harry Zolnierczyk Ice Hockey 2011


*updated June 18, 2013