Brown Olympians

For additional information, click here (go to Ivies in China)

David C. Hall, Class of 1901 (above)
Brown's First Olympian, 1900 Paris Games

Malcolm Baker, 1991
Men's Rowing - 1992 Barcelona

Robert Bennett, 1949
Men's Athletics - 1948 London (Bronze)

Igor Boraska, 1994 (Team Croatia)
Men's Rowing - 2000 Sydney (Bronze)
Men's Bobsled - 2002 Salt Lake City

Charles T. Butler, 1955
Men's Bobsled - 1956 Corina d'Ampezzo (Bronze)

James Castellan, 1967
Men's Rowing - 1976 Montreal

Angela "Dawn" Chuck, 2002 (Team Jamaica)
Women's Swimming - 2000 Sydney
Women's Swimming - 2004 Athens

John S. Collier, 1929
Men's Athletics - 1928 Amsterdam (Bronze)

Porter Collins, 1997
Men's Rowing - 1996 Atlanta
Men's Rowing - 2000 Sydney

Tinka Dancevic, 2000 (Team Croatia)
Women's Swimming - 2000 Sydney 

Karen Dieffenthaller, 1989 (Team Trinidad & Tobago)
Women's Swimming - 1988 Seoul

Zdravko Divjak, 1978 (Team Yugoslavia)
Men's Swimming - 1976 Montreal

Richard Dreissigacker, 1969
Men's Crew - 1972 Munich

Pam Dreyer, 2003
Women's Ice Hockey - 2006 Torino (Bronze)

J. Sloan DuRoss, 1999
Men's Rowing - 2004 Athens

Kenneth Foote, PhD 1973
Men's Rowing - 1976 Montreal

Glen Foster, 1952
Men's Sailing - 1972 Munich (Bronze)

Robert Gaudreau, 1965
Men's Ice Hockey - 1968 Grenoble

Lloyd Hahn, 1925
Men's Athletics - 1924 Paris
Men's Athletics - 1928 Amsterdam

David Connolly Hall, 1901
Men's Athletics - 1900 Paris (Bronze)

Kevin Hall, 1991
Men's Sailing - 2004 Athens

Ben Holbrook, 1997
Men's Rowing - 2004 Athens

Kim Insalaco, 2003
Women's Ice Hockey - 2006 Torino (Bronze)

Martina Jerant, 1995 (Team Canada)
Women's Basketball - 1996 Atlanta

Helen Johns, 1936
Women's Swimming - 1932 Los Angeles (Gold)

Portia Johnson-McGee, 2001
Women's Rowing - 2008 Beijing

Kathleen Kauth, 2001
Women's Ice Hockey - 2006 Torino (Bronze)

Becky Kellar, 1997 (Team Canada)
Women's Ice Hockey - 1998 Nagano (Silver)
Women's Ice Hockey - 2002 Salt Lake City (Gold)
Women's Ice Hockey - 2006 Torino (Gold)
Women's Ice Hockey - 2010 Vancouver (Gold)

Katie King, 1997
Women's Ice Hockey - 1998 Nagano (Gold)
Women's Ice Hockey - 2002 Salt Lake City (Silver)
Women's Ice Hockey - 2006 Torino (Bronze)

Jamie Koven, 1995
Men's Rowing - 1996 Atlanta
Men's Rowing - 2000 Sydney

Siri Lindley, 1991
Women's Triathlon - 2000 Sydney

Liane Malcos, 2000
Women's Rowing - 2004 Athens
Women's Rowing - 2008 Beijing 

Michael Mastrullo, 1979 (Team Italy)
Men's Ice Hockey - 1984 Sarajevo

Katie McDowell, 1998
Women's Sailing - 2004 Athens

James Miller, 1973 (Team Canada)
Men's Wrestling - 1976 Montreal

Tara Mounsey, 2001
Women's Ice Hockey - 1998 Nagano (Gold)
Women's Ice Hockey - 2002 Salt Lake City (Silver)

Xeno Muller, 1994 (Team Switzerland)
Men's Rowing - 1992 Barcelona
Men's Rowing - 1996 Atlanta (Gold)
Men's Rowing - 2000 Sydney (Silver)

Albina Osipowich, 1933
Women's Swimming - 1928 Amsterdam (Gold, Gold)

Alex Ottiano, 1998
Men's Judo - 2000 Sydney
Men's Judo - 2004 Athens

Ted Patton, 1988
Men's Rowing - 1988 Seoul (Bronze)

Jim Pedro, 1994
Men's Judo - 1992 Barcelona
Men's Judo - 1996 Atlanta (Bronze)
Men's Judo - 2000 Sydney
Men's Judo - 2004 Athens (Bronze)

Fritz Pollard, Jr., 1937
Men's Athletics - 1936 Berlin (Bronze)

William Prout, 1909
Men's Athletics - 1908 London

Alicia Sacramone, 2010
Gymnastics - 2008 Beijing (Silver)

Christian Sahs, 1994
Men's Rowing - 1992 Barcelona

Chie Chie Sakuma, 1994 (Team Japan)
Women's Ice Hockey - 1998 Nagano

Raj Shah, 1996
Women's Rowing - 2000 Sydney

Dave Simon, 2002
Men's Rowing - 2000 Sydney

Adam Smith, 1924
Men's Swimming - 1924 Paris

Jon Smith, 1983
Men's Rowing - 1984 Los Angeles (Silver)
Men's Rowing - 1988 Seoul (Bronze)
Men's Rowing - 1992 Barcelona

Susan Smith, 1993 (Team Ireland)
Women's Athletics - 1996 Atlanta
Women's Athletics - 2000 Sydney

John F. Spellman, 1924
Men's Wrestling - 1924 Paris (Gold)

Nikola Stojic, 1997
Men's Rowing - 2000 Sydney (Team Serbia & Montenegro)
Men's Rowing - 2004 Athens (Team Yugoslavia)
Men's Rowing - 2008 Beijing (Team Serbia)

Kris F. Stookey, 1991
Women's Sailing - 1996 Atlanta

Norman Stephen Taber, 1913
Men's Athletics - 1912 Stockholm (Gold, Bronze)

Mark Thompson, 1989 (Team Jamaica)
Men's Athletics - 1992 Barcelona

Dow Travers, 2011 (Team Cayman Islands)
Men's Skiing - 2010 Vancouver

Douglas Turner, 1954
Men's Rowing - 1956 Melbourne

John Welchli, 1950
Men's Rowing - 1956 Melbourne (Silver)

Donald Francis Whiston, 1951
Men's Ice Hockey - 1952 Oslo (Silver)

Anna Willard, 2006
Women's Athletics - 2008 Beijing

Eli A. Wolff, 2000
Men's Soccer - 1996 Atlanta
Men's Soccer - 2004 Athens

Joanna Zieger, 1992
Women's Triathlon - 2000 Sydney

Dennis Zveglj, 1997 (Team Slovenia)
Men's Rowing - 1996 Atlanta